Vůdce separatistů v Donbasu podepsal rozkaz o zastavení palby

O půlnoci místního času (ve 23 hodin našeho času) má na východě Ukrajiny vstoupit v platnost příměří. Vůdce proruských separatistů Alexandr Zacharčenko už podepsal rozkaz o zastavení palby. Boje na řadě míst Donbasu ale pokračovaly prakticky celý den, přestože separatisté z Luhanské oblasti oznámili začátek stěhování těžkých zbraní z oblasti konfliktu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanky ukrajinské armády poblíž Debalceve

Tanky ukrajinské armády poblíž Debalceve | Zdroj: Reuters

Ukrajinský prezident Petro Porošenko předeslal, že naděje na nastolení příměří není příliš velká, protože na většině bojišť dochází k prudkým střetům.

Situace na východě Ukrajiny zůstává dramatická, zejména v okolí přístavního města Mariupolu. Jeho centrem dopoledne projela velkou rychlostí kolona vojenské techniky a aut s ukrajinskými vojáky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sitauci na východě Ukrajiny několik hodin před začátkem dohodnutého příměří přiblížil zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Jejich cílem byla nedaleká vesnice Širokino, na kterou raketami Grad zaútočily síly proruských povstalců. Výbuchy byly slyšet v Mariupolu i odpoledne.

„Naši vojáci zlikvidovali za den asi 100 teroristů a několik těžkých zbraní,“ uvedl mluvčí takzvané protiteroristické operace Andryj Lysenko.

Podle jeho informací v uplynulých 24hodinách narušilo vzdušný prostor Ukrajiny 14 bezpilotních letadel a jeden vrtulník bez identifikačních znaků, a to v Luhanské oblasti, odkud se pak vrátil do Ruska.

Vojenská situace na východě Ukrajiny (10. února 2015) | Foto: ČTK

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme