Vůdce Talibanu v Pákistánu je pravděpodobně mrtev

Americké letectvo zřejmě zasáhlo významný cíl. Při náletu bezpilotního letounu měl zahynout nejvyšší velitel pákistánské odnože hnutí Taliban - Baitulláh Mahsúd. Spolu s ním měla zemřít i jeho manželka a dva osobní strážci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník Tálibánu- ilustr. foto | Foto: Dana Wiesnerová | Zdroj: Český rozhlas

Pákistánský ministr vnitra Rahmán Málik řekl, že Mahsúdova smrt je vysoce pravděpodobná. Informaci potvrdil i představitel Talibanu, velitel Kafaját Ulláh. Naopak Bílý dům Mahsúdovo zabití zatím nepovažuje za jisté.

Podle novinářky Terezy Engelové, která v Pákistánu dlouho pobývala, bude ověřit smrt předáka Talibanu velmi těžké. "Už přístup do oblasti jižního Vazíristánu je velmi obtížný, ať už pro armádu nebo pro špiony. I kdyby získali Mahsúdovu DNA, tak nemají ty vzorky s čím srovnat, nemají genetické vzorky od členů jeho rodiny. Také podobu Mahsúda zná jen omezený počet lidí, protože on byl známý svým odporem k pořizování fotografií či videozáznamů," řekla Radiožurnálu Engelová.

Pro radikální islamisty by byla podle Engelové případná Mahsúdova smrt velkou ranou. "Byl zakládajícím členem Talibanu, dal její pákistánskou odnož dohromady tím, že spojil několik radikálně smýšlejících skupin. Znamenalo by to ale jen dočasné oslabení, zvolí nového vůdce, navíc se dají očekávat odvetné útoky na civilní cíle, případně na cizince žijící ve velkých pákistánských městech," dodala Engelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Veroniky Sedláčkové s novinářkou Terezou Engelovou v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes

K tématu si můžete také přečíst:
Pákistán dostane od EU přes 100 milionů eur pomoci
Při sebevražedném útoku v Pákistánu zahynulo minimálně 15 lidí
Z pákistánského údolí Svát prchají tisíce lidí
Spojené státy znepokojuje postup Talibanu v Pákistánu
Pákistánem opět zmítá mocenský boj mezi vládou a opozicí

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme