Vůdce zimbabwské opozice Tsvangirai odstoupil z prezidentských voleb

Opoziční Hnutí za demokratickou změnu formálně stáhne kandidaturu Morgana Tsvangiraie na prezidenta Zimbabwe, což automaticky zajistí znovuzvolení Robertovi Mugabemu. Své odstoupení z voleb plánovaných na tento pátek Tsvangirai odůvodnil tím, že hlasování by v současné atmosféře násilí nemohlo být svobodné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimbabwský opoziční předák Morgan Tsvangirai

Zimbabwský opoziční předák Morgan Tsvangirai | Foto: AFP

Neúčast ve druhém kole voleb oznámil Tsvangirai několik hodin poté, co v metropoli Harare stovky Mugabeho stoupenců s tyčemi rozehnaly předvolební shromáždění opozice.

Vláda odmítla, že by mladíci útočící v Harare na příznivce opozice a novináře patřily k vládní straně ZANU-PF. Představitel Mugabeho režimu přišel s těžko uvěřitelnou teorií, podle které bandy agresivních útočníků ve skutečnosti poslala do ulic opozice.

Její lídr Morgan Tsvangirai vyzval Africkou unii i OSN k intervenci, která by zažehnala hrozící vládou organizovanou genocidu. Vítěz březnového prvního kola prezidentské volby byl v poslední době sám pětkrát zadržen policií, když cestoval na různá shromáždění v rámci předvolební kampaně. Podle jeho tvrzení Mugabeho režim připravil o život při protiopozičních akcích už přes 80 stoupenců Hnutí za demokratickou změnu a dalších 200.000 vyštval z jejich domovů.

Zimbabwská vláda čelí kvůli předvolebnímu násilí světové kritice

Čtyřiaosmdesátiletý veterán protikoloniálního boje Robert Mugabe má teď uvolněnou cestu k dalšímu pětiletému funkčnímu období v čele země. Jak poznamenává BBC, vzhledem k převaze opozice v parlamentu po březnových volbách i díky mezinárodnímu tlaku by to mohl mít komplikovanější než v minulých letech.

Prezident Jihoafrické republiky Thabo Mbeki už naznačil, že se pokusí dojednat kompromis mezi opozicí a Mugabeho režimem. Podle některých expertů má právě on vzhledem k ekonomické závislosti Zimbabwe na Jihoafrické republice největší možnosti nátlaku na Roberta Mugabeho.

Spojené státy chtějí napjatou situaci v Zimbabwe projednat v Radě bezpečnosti OSN. Austrálie dokonce zvažuje zpřísnění sankcí vůči současnému režimu. Znepokojení vyjádřila i Evropská komise. Podle komisaře pro humanitární pomoc a rozvoj Louise Michela není kvůli rostoucímu násilí během kampaně možné považovat volby za platné.

"Ačkoli různé regionální organizace volají po ukončení státem podporované kampaně zastrašování a násilí, je zřejmé, že se situace jen a jen zhoršuje," prohlásil komisař Michel. Rozhodnutí Hnutí za demokratickou změnu a jejího vůdce Morgana Tsvangiraje odstoupit z boje o prezidentské křeslo je podle eurokomisaře zcela pochopitelné. Michel věří, že summit Africké unie co nejpřísněji odsoudí události v Zimbabwe a udělá maximum pro vyřešení krize a záchranu demokracie v Africe.

Pavel Novák, Martin Hromádka, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme