Vůdkyně barmské opozice dostala zlatou medaili amerického Kongresu

Americký Kongres udělil nejvyšší vyznamenání barmské opoziční vůdkyni Su Ťij. Na dálku jí zlatou medaili američtí zákonodárci věnovali už před čtyřmi lety. V té době ale byla v domácím vězení a nemohla ji převzít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Su Ťij přijal v Bílém domě prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

„Stálo to za ta léta čekání,“ prohlásila Aun Schan Su Ťij před zástupci obou komor amerického Kongresu. Pocta jí prý bude připomínat, jak vytrvale Spojené státy podporovaly boj Barmánců za demokracii.

Do Spojených států se Su Ťij podívala poprvé po dvaceti letech. 67 letá nositelka Nobelovy ceny je v Americe na 17 denním turné. Po obřadu v Kongresu navštívila v Bílém domě také prezidenta Baracka Obamu.

V příštích dnech dorazí do USA i barmský prezident a hlavní tvář postupných demokratických změn, bývalý generál Thein Sein. Barmská armáda oficiálně předala moc demokraticky volenému parlamentu, stále si ale drží slovo v rozhodujících oblastech státní správy.

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme