Vůz slovenského velvyslance se prý v Budapešti kdosi pokoušel vytlačit

Neznámý řidič se údajně v Budapešti pokusil vytlačit ze silnice vůz slovenského velvyslance. Pokud se tento případ potvrdí, bude to v Maďarsku v krátké době už druhý útok na slovenský diplomatický cíl.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť - Rybářská bašta (levý břeh Dunaje, Budín)

Budapešť - Rybářská bašta (levý břeh Dunaje, Budín) | Foto: europa.eu

Případ je trochu záhadný, avšak po úterním útoku na budovu velvyslanectví Slovenské republiky dvěma zápalnými lahvemi je jakékoli vybočení z normálu případem pro policii.

Velvyslanec seděl ve svém autě na náměstí u ministerstva zahraničních věcí, další vozidlo s maďarskou registrací strhlo volant na velvyslancovo auto a jeho řidič i verbálně nadával diplomatovi údajně pro jeho národnost.

Policie potom zadržela dva muže asi dva kilometry od místa činu, vyslechla je, zda je nemožné spojit je s molotovovými koktejly, a provedla u nich domovní prohlídku, ale další podrobnosti neuvedla.

Není ani jasné, zda muži, kteří ohrožovali velvyslance, vůbec věděli, o koho jde. Policie nyní analyzuje záběry videokamery na budově velvyslanectví i na jiných objektech v prostoru a slibuje si od toho odhalení.

EU nechce do sporu vstupovat

Evropská unie nebude vstupovat do vzájemného sporu mezi Bratislavou a Budapeští kvůli incidentu, kdy Slovensko nevpustilo na své území maďarského prezidenta, který chtěl v Komárně odhalit sochu prvního uherského krále.

Kvůli vysvětlení si Budapešť předvolala slovenského velvyslance v Maďarsku Petra Weisse. Ten na maďarské ministerstvo zahraničí přinesl také seznam otázek. Odpovědi si pošlou obě strany diplomatickou cestou.

Vzájemný spor souvisí také s jazykovým zákonem, který začne platit 1. září, a podle kterého hrozí etnickým Maďarům pokuta až do výše 5 tisíc eur za nesprávné používání maďarštiny na území Slovenska. Budapešť tvrdí, že zákon maďarskou menšinu znevýhodňuje, a proto se kvůli němu obrátila mimo jiné i na OSN. Zabýval se jím také Evropský parlament.

O slovensko-maďarských sporech si přečtěte také:
Maďarsko si předvolává slovenského velvyslance
Maďarsko se chce kvůli roztržce se Slovenskem obrátit na Brusel
Slovensko odepřelo vstup maďarskému prezidentovi, ten návštěvu zrušil
Slovensko nechce návštěvu maďarského prezidenta v den výročí invaze
Maďarsko si bude stěžovat na slovenský jazykový zákon u OSN
Maďarští neonacisté: Smíříme znesvářené Slováky a Maďary
Maďarsko vytáhlo do boje proti slovenskému jazykovému zákonu
Soud v Budapešti rozpustil Maďarskou gardu
Maďarská krajní pravice bude v EP žádat zrušení Benešových dekretů
Slovensko: Poslanci schválili dvojjazyčné názvy v učebnicích
Slovenská policie obvinila maďarské extremisty z propagace fašismu
Mezi Bratislavou a Budapeští to opět vře, tentokrát kvůli nové učebnici vlastivědy
Skupina slovenských Maďarů žádala pozastavit Bratislavě členství v EU

Milan Kopp, Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme