Vůz slovenského velvyslance se prý v Budapešti kdosi pokoušel vytlačit

Neznámý řidič se údajně v Budapešti pokusil vytlačit ze silnice vůz slovenského velvyslance. Pokud se tento případ potvrdí, bude to v Maďarsku v krátké době už druhý útok na slovenský diplomatický cíl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť - Rybářská bašta (levý břeh Dunaje, Budín)

Budapešť - Rybářská bašta (levý břeh Dunaje, Budín) | Foto: europa.eu

Případ je trochu záhadný, avšak po úterním útoku na budovu velvyslanectví Slovenské republiky dvěma zápalnými lahvemi je jakékoli vybočení z normálu případem pro policii.

Velvyslanec seděl ve svém autě na náměstí u ministerstva zahraničních věcí, další vozidlo s maďarskou registrací strhlo volant na velvyslancovo auto a jeho řidič i verbálně nadával diplomatovi údajně pro jeho národnost.

Policie potom zadržela dva muže asi dva kilometry od místa činu, vyslechla je, zda je nemožné spojit je s molotovovými koktejly, a provedla u nich domovní prohlídku, ale další podrobnosti neuvedla.

Není ani jasné, zda muži, kteří ohrožovali velvyslance, vůbec věděli, o koho jde. Policie nyní analyzuje záběry videokamery na budově velvyslanectví i na jiných objektech v prostoru a slibuje si od toho odhalení.

EU nechce do sporu vstupovat

Evropská unie nebude vstupovat do vzájemného sporu mezi Bratislavou a Budapeští kvůli incidentu, kdy Slovensko nevpustilo na své území maďarského prezidenta, který chtěl v Komárně odhalit sochu prvního uherského krále.

Kvůli vysvětlení si Budapešť předvolala slovenského velvyslance v Maďarsku Petra Weisse. Ten na maďarské ministerstvo zahraničí přinesl také seznam otázek. Odpovědi si pošlou obě strany diplomatickou cestou.

Vzájemný spor souvisí také s jazykovým zákonem, který začne platit 1. září, a podle kterého hrozí etnickým Maďarům pokuta až do výše 5 tisíc eur za nesprávné používání maďarštiny na území Slovenska. Budapešť tvrdí, že zákon maďarskou menšinu znevýhodňuje, a proto se kvůli němu obrátila mimo jiné i na OSN. Zabýval se jím také Evropský parlament.

O slovensko-maďarských sporech si přečtěte také:
Maďarsko si předvolává slovenského velvyslance
Maďarsko se chce kvůli roztržce se Slovenskem obrátit na Brusel
Slovensko odepřelo vstup maďarskému prezidentovi, ten návštěvu zrušil
Slovensko nechce návštěvu maďarského prezidenta v den výročí invaze
Maďarsko si bude stěžovat na slovenský jazykový zákon u OSN
Maďarští neonacisté: Smíříme znesvářené Slováky a Maďary
Maďarsko vytáhlo do boje proti slovenskému jazykovému zákonu
Soud v Budapešti rozpustil Maďarskou gardu
Maďarská krajní pravice bude v EP žádat zrušení Benešových dekretů
Slovensko: Poslanci schválili dvojjazyčné názvy v učebnicích
Slovenská policie obvinila maďarské extremisty z propagace fašismu
Mezi Bratislavou a Budapeští to opět vře, tentokrát kvůli nové učebnici vlastivědy
Skupina slovenských Maďarů žádala pozastavit Bratislavě členství v EU

Milan Kopp, Gregor Martin Papucsek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme