Vůz v davu a zřícený policejní vrtulník. Při nepokojích ve Virginii zemřeli nejméně tři lidé

Nejméně tři lidé zemřeli při sobotních nepokojích způsobených akcemi bělošských extremistů v americké Virginii. Do davu na protirasitické demonstraci najelo auto, které zabilo ženu. Dalšími oběťmi jsou dva policisté, kteří zemřeli při pádu vrtulníku, jenž zasahoval při nepokojích, uvedla agentura AP.

Charlottesville/USA (Aktualizováno: 7:58 13. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střet dvou skupin demonstrantů v Charlottesvillu

Střet dvou skupin demonstrantů v Charlottesvillu | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Střety vypukly poté, co několik tisíc stoupenců nadvlády bílé rasy navázalo na páteční agresi a na protest proti odstraňování konfederačních symbolů v sobotu vyrazilo do městského parku. Protestující mávali konfederačními vlajkami a skandovali hesla jako "Nenahradíte nás" nebo „Židi nás nenahradí". Mnoho z nich mělo helmy a podomácku vyrobené štíty.

Jejich početní odpůrci je však nechtěli nechat vykřikovat rasistická hesla a došlo na násilnosti. Poté zasáhla policie. Podle tiskových agentur bylo zraněno nejméně 35 lidí.

Do skupiny lidí demonstrujících proti bělošským extremistům najelo auto, které rozrazilo dav a zhruba dvacet lidí zranilo. V důsledku nárazu zemřela dvaatřicetiletá žena, což policie vyšetřuje jako vraždu a již zadržela dvacetiletého řidiče vozu pocházejícího z Ohia.

Policejní helikoptéra se zřítila nedaleko Charlottesville krátce poté, co zasahovala u nepokojů. Zemřel při tom osmačtyřicetiletý pilot a o osm let mladší člen posádky. Vrtulník dohlížel na demonstraci a při návratu zřejmě spadnul do zalesněné oblasti. Příčinu nehody policie zatím vyšetřuje.

Podle šéfa charlottevillské policie Ala Thomase se situace na ohlášené demonstraci rychle zvrhla v násilí, se kterým policie ani přivolané posily nedokázaly nic udělat. Na místě je mnoho zraněných. „Žádná zranění protestujících nezpůsobil střet s policisty. V nemocnicích ošetřují lékaři nejméně 35 lidí. Rozsah jejich zranění je od mírných až po život ohrožující.“

Demokratický guvernér Terry McAuliffe vyhlásil kvůli násilnostem mimořádný stav. Extremisty zároveň vyzval k odchodu: „Mám vzkaz pro všechny bílé rasisty a nacisty, kteří dnes dorazili do Charlottesvillu – jděte domu! Nechceme vás tady. Hanba vám!“

Incidenty na twitteru odsoudil i prezident Donald Trump. Trump na twitteru vyzval k jednotě a odsoudil "nesmyslný projev nenávisti, bigotství a násilí mnoha" zúčastněných stran. Prezident vyzval k nastolení pořádku a kondoloval rodině zemřelé ženy. Zároveň vyjádřil soustrast nad smrtí dvou policistů.

Jeho projev ale vyvolal některé kritické reakce. Starosta Charlottesville Michael Singer ve zjevné narážce na xenofobní projevy Trumpova poradce Steva Bannona uvedl, že část viny lze hledat "v Bílém domě a v okolí prezidenta". Někteří zákonodárci včetně senátora Marca Rubia pak Trumpa vyzvali, aby nepokoje pojmenoval jasně jako dílo bělošských rasistů.

maš, bal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme