Výběr velvyslance pro Prahu se v Senátu USA opět odkládá

Podle amerických diplomatů se Praha dočká nového amerického velvyslance nejdříve příští rok na podzim. Momentální kandidát prezidenta Obamy na tento post, někdejší poradce Bílého domu pro etiku Norman Eisen, neprojde schvalováním amerického Senátu. Důvody vysvětlil zpravodaji Českého rozhlasu v USA v exkluzivním rozhovoru senátor Chuck Grassley.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kapitol

Washingtonský Kapitol | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Pro republikána Grassleyho je Eisen morálně nepřijatelný. Právníka s česko-polskými kořeny viní z toho, že údajně na politickou objednávku propustil vládního činitele a nevypovídal o tom upřímně a před příslušným senátním výborem.

Grassley nerozumí ani rychlé snaze obsadit velvyslanectví právě teď: „Proč muselo být velvyslanectví v Praze prázdné rok a půl, než se prezident rozhodl někoho nominovat,“ ptá se. Zároveň poprvé přímo sám potvrdil, že pro něj kandidát nominovaný prezidentem Obamou nebude přijatelný ani v budoucnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivní rozhovor zpravodaje ČRo Víta Pohanky s americkým senátorem Chuckem Grassleym o nepřijatelnosti kandidáta na velvyslance v ČR

„Spojené státy by měly mít v České republice silné diplomatické zastoupení, protože je to spojenecká a přátelská země,“ přiznal senátor z Iowy.

Kancelář zahraničního výboru amerického Senátu Českému rozhlasu potvrdila, že nominace velvyslance do Prahy není na pořadu jednání do konce roku a nedá se odhadnout, kdy nebo jestli vůbec ještě bude o osobě Normana Eisena jednat.

Americké ministerstvo zahraničí po opakovaných dotazech Českého rozhlasu odpovědělo e-mailem, že Eisena považuje pořád za oficiálního kandidáta. Bílý dům na telefonáty ani e-maily nereaguje.

Podle diplomatických zdrojů je ale pro jmenování velvyslance tak jako tak rozhodující situace v Senátu. Přísně technicky vzato by jeden senátor neměl mít možnost jmenování velvyslance v zablokovat.

Diplomaté, kteří si nepřejí být jmenovaní, ale považují i tak nominaci Normana Eisena za mrtvou, bude se podle nich muset hledat nový kandidát a to obvykle trvá řadu měsíců.

Odhadují proto, že dřív než příští rok na podzim nový americký velvyslanec do Prahy nedorazí. Už teď přitom chybí v České republice rekordně nejdelší dobu v celé historii vzájemných vztahů.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme