Ruska nabádala manžela ke znásilňování Ukrajinek. Teď je na seznamu mezinárodně hledaných osob

Ruská žena, která povzbuzovala svého manžela, aby znásilňoval na Ukrajině místní ženy, byla umístěna na seznam mezinárodně hledaných osob. Informaci přineslo Rádio Svobodná Evropa s odvoláním na ukrajinské úřady. Ženě hrozí až 12 let ve vězení za porušení Ženevských konvencí.

Kyjev/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská vojenská uniforma

Muž měl působit v Chersonské oblasti | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Podle informací Rádia Svobodná Evropa se má jednat o Olgu Bykovskou z Orelské oblasti. Ta měla svého manžela Romana, který byl v té době jako voják na Ukrajině, povzbuzovat ke znásilňování místních žen. „Ano, udělej to, znásilni ukrajinské ženy. Jenom mi nic neříkej, jasné?“ nabádala svého muže v telefonu.

Její partner měl reagovat otázkou, zda „má znásilnit a nic neříct“, což mu potvrdila a jenom dodala, ať používá ochranu. Oba se během hovoru smáli.

Záznam rozhovoru

„Ano, udělej to, znásilni ukrajinské ženy. Jenom mi nic neříkej, jasné?“ (směje se)

„Takže je mám znásilnit a nic ti neříct?“

„Ano, abych nic nevěděla. No co?“ (směje se)

„Můžu?“

„Ano, dovoluji ti to. Jenom používej ochranu.“

„Dobře.“

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa

O případu psala ukrajinská mutace Rádia Svobodná Evropa už v dubnu letošního roku, když ukrajinská bezpečností služba zachytila útržek hovoru mezi vojákem a jeho manželkou z Chersonské oblasti. Na případu pak rádio spolupracovalo s vládními složkami, aby došlo k identifikaci volajících. Těmi měli být právě Olga a Roman Bykovští.

Bykovský je i bývalým brancem ruské armády a podílel na se také na ruské okupaci Krymu.

Stanice oslovila přímo Bykovského, který popřel, že by byl na nahrávce on. Přitom se hlasy obou podle rádia se zvukem shodují. Novináři mluvili i s Bykovskou, ta ale hovor po pár otázkách ukončila. Ani jeden z manželů na dotazy už poté nereagoval.

Služba bezpečnosti Ukrajin již vyšetřování ukončila a obvinila ženu z porušení zákonů a válečných zvyklostí. Měla porušit článek 27 Ženevských úmluv na ochranu obětí války, které zajišťují ochranu žen před znásilněním nebo jinými formami útoků na čest.

Obviněná Ruska byla umístěna na seznam mezinárodně hledaných osob a byly informovány příslušné orgány, uvedla ukrajinská prokuratura.

zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme