Výbor EP doporučil odejmout Železnému imunitu

Právní výbor Evropského parlamentu jednomyslně doporučil odejmout imunitu bývalému řediteli televize Nova, europoslanci Vladimíru Železnému. Definitivní rozhodnutí přísluší plenárnímu zasedání EP, které bude rozhodovat zřejmě koncem října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný | Foto: Česká televize

Výbor na neveřejné schůzi schválil návrh zpravodajky, rakouské sociální demokratky Marie Bergerové, aby byl Železný k dispozici českým orgánům pro vyšetření tří případů údajné trestné činnosti, kvůli kterým česká justice o odnětí imunity požádala.

Podle člena výboru Jaroslava Zvěřiny z ODS ale půjde o vydání s určitými omezeními. "Vycházíme z toho, že tento zvláštní způsob zbavení imunity neumožňuje orgánům činným v trestním řízení toho člověka omezit na svobodě do vynesení rozsudku, což si myslím, že je taková bazální podpora, kterou můžeme obviněnému v tomto případě poskytnout," uvedl Zvěřina.

Česká justice žádá vydání Železného kvůli údajnému úniku peněz za neproclené obrazy, kvůli podezření z krácení daní a kvůli údajnému poškozování věřitele. Definitivní slovo řekne až celý europarlament na konci října. Dnešní hlasování je ale důležité. Plénum totiž prakticky vždycky dá na doporučení výboru, který se případy podrobně a odborně zabývá.

Železného stanovisko výboru nepřekvapilo. "V těchto kauzách parlament nikdy imunitu nepodržel, vždycky vydal. Jenom tento měsíc jsme třikrát hlasovali úplně stejně," řekl novinářům mezi dveřmi své kanceláře. Bývalý ředitel Novy a posléze senátor byl zvolen do EP loni v červnu. Zapojil se do euroskeptického klubu Nezávislí/Demokraté, aktivní je zejména ve výboru pro regionální politiku.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme