Výbor Evropského parlamentu napodruhé schválil kandidáta na eurokomisaře Wojciechowského

Výbor Evropského parlamentu v úterý schválil polského kandidáta na eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovaly polská agentura PAP a německá DPA. Minulý týden Wojciechowski neuspěl, před členy parlamentního výboru tak v úterý musel předstoupit znovu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbor Evropského parlamentu v úterý schválil polského kandidáta na eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského. | Foto: Francisco Seco | Zdroj: ČTK/AP

Slyšení ve výborech europarlamentu v úterý absolvuje klíčová trojice místopředsedů budoucí Evropské komise: Lotyš Valdis Dombrovskis, Dánka Margrethe Vestagerová a Nizozemec Frans Timmermans. Kromě nich ale musel na druhé slyšení před zemědělský výbor také Polák Wojciechowski, který minulý týden jeho členy nepřesvědčil.

Polského kandidáta na eurokomisaře čekají další dotazy. Podle europoslanců byl příliš vágní

Číst článek

Vágní formulace

Europoslanci tehdy kritizovali především jeho vágní formulace týkající se podpory zemědělců a reformy společné zemědělské politiky. Kromě úterního opakovaného slyšení musel kandidát polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) opět odpovědět předem také na písemné dotazy.

Podle zdroje agentury DPA se tentokrát pro schválení polského kandidáta na členství v Evropské komisi vyjádřila velká většina členů zemědělského výboru. Zpravodajský server Politico uvedl, že se Wojciechowskému vyplatilo mimo jiné to, že se tentokrát rozhodl hovořit místo angličtiny svou rodnou polštinou.

Podle DPA v úterý europoslanci po zodpovězení písemných dotazů schválili také Švédku Ylvu Johanssonovou, která má mít v nové Evropské komisi na starosti vnitřní záležitosti.

Kandidáti na eurokomisaře musí být dostatečně asertivní a konkrétní, radí před ‚grilováním‘ Telička

Číst článek

Souhlas není formalita

Poslanci letos opakovaně dali na srozuměnou, že jejich souhlas nelze považovat za formalitu a že kandidáti nemají podporu předem jistou - doplňujícím otázkám bude muset čelit také francouzská kandidátka na eurokomisařku pro vnitřní trh Sylvie Goulardová.

Kandidáty Maďarska a Rumunska europoslanci po slyšení ve výborech odmítli. Budapešť už navrhla jako náhradníka diplomata Olivéra Várhelyiho, na náhradní jméno z Bukurešti se v Bruselu ale stále čeká. Agentura APA v úterý uvedla, že budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nyní čeká na to, jak dopadne ve čtvrtek hlasování o nedůvěře rumunské vládě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme