Výbor OSN vyslýchal zástupce Vatikánu kvůli zneužívání dětí

Zneužíváním dětí ze strany katolických kněží se začala zabývat OSN. Zástupce Vatikánu včera pozvali před Výbor pro práva dítěte k výslechu. Kromě toho výbor posuzoval, jaká opatření katolická církev přijala, aby dalším případům zneužívání předešla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN | Foto: Kateřina Křenová

Výbor OSN pro práva dětí chce rozhýbat vyšetřování zneužívání dětí kněžími. Bude posuzovat, jestli Vatikán dodržuje úmluvu o lidských právech dětí. Je totiž jejím signatářem.

Papež František už od svého nástupu do úřadu slibuje, že bude otázku zneužívání řešit. V prosinci zřídil speciální komisi na ochranu dětí, která má nezletilé chránit a také pomáhat obětem zneužívání. Zavedl současně nové mechanismy, které mají lépe prověřovat budoucí kněze.

Na druhé straně ale Vatikán nechce postoupit OSN informace ze svého interního vyšetřování. Prý to udělá jen na žádost italské vlády. Právě tento postoj někteří vnímají jako snahu Vatikánu skandály ututlat.

Samotní katolíci krok mezinárodního společenství vítají. Například mexická nevládní organizace s názvem Katolíci za právo rozhodování to zhodnotila jako velmi důležitý posun v celé kauze.

Její mluvčí Aida Garcíová doufá, že církev bude s OSN spolupracovat: „Kněží, kteří se pedofilie dopustili, prostě musí být potrestáni. Pokud se tak stane, bude to znamenat, že v církvi skutečně dochází pod vedením papeže Františka k pozitivním změnám.“

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme