Vybraní lídři evropských zemí jednají v Bruselu o tom, jak zvládnout proud uprchlíků

Představitelé deseti evropských zemí projednávají na summitu v Bruselu migrační krizi. Na mimořádnou schůzku pozval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker státy, přes které vede balkánská migrační trasa. Podle návrhu závěrů summitu, který má Český rozhlas k dispozici, se země dohodnou na opatřeních, jež pomohou proud uprchlíků omezit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vybraní lídři evropských zemí jednají v Bruselu o uprchlické krizi. Kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že s běženci je potřeba zacházet důstojně | Zdroj: Reuters

Na summitu jsou zástupci Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Makedonie, Německa, Rakouska, Rumunska, Řecka, Slovinska a Srbska.

Evropská komise mimo jiné chce, aby se desítka zemí přestala vzájemně obviňovat a namísto toho začala spolupracovat.

„Na balkánské uprchlické cestě teď má Evropa velký problém. Lídři dotčených zemí by spolu měli mluvit a pak společně jednat,“ zdůraznil mluvčí Margaritis Schinas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropské státy chtějí zastavit proud uprchlíků napříč kontinentem. Mimořádný summit sleduje zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Evropská komise má pro dnešní summit připravený šestnáctibodový plán, který by měl krizi pomoci vyřešit.

Státy by si měly například svižněji vyměňovat potřebné informace a nesměly by bez povolení převážet migranty k cizím hranicím.

Komise chce, aby hraniční země jako Řecko řádně registrovaly běžence a co nejrychleji poslaly zpět ty, kteří nemají nárok na azyl. Podle pravidel je také možné vyhostit ty migranty, kteří o azyl odmítnou požádat s tím, že to chtějí udělat až v Německu nebo ve Švédsku. Návrh už ale dopředu kritizovalo například Chorvatsko, je prý nerealistický.

„Každá země musí s uprchlíky zacházet důstojně,“ upozornila před začátkem jednání německá kancléřka Angela Merkelová.

V Česku bude studovat 20 mladých Syřanů, dostali pětiletá stipendia

Číst článek

Státy ale zatím nemají jednotný pohled na to, jak v současné krizi postupovat. Podle chorvatského premiéra Zorana Milanoviče je potřeba řešit příčiny, a tedy utěsnit turecko-řeckou hranici. Jinak je podle něj dnešní summit jen „povídáním si při nedělním odpoledni“.

Slovinsko zase tvrdí, že už dál nemůže příliv běženců zvládat, a požaduje, aby mu ostatní země poslaly dodatečné pohraniční síly. Na tom by se summit měl podle návrhu závěrů dohodnout.

Úvahy o uzavření hranic

Bulharsko, Srbsko a Rumunsko se ještě před dnešní schůzkou dohodly na tom, že jsou připraveny uzavřít hranice, pokud na podobný krok přistoupí Německo a Rakousko. V Sofii to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov.

Bulharský předseda vlády jednal o současném vývoji migrační krize se svými kolegy z Rumunska a Srbska. Trojice premiérů se shodla na tom, že se musí státy začít přílivu uprchlíků bránit odpovídajícím způsobem.

Uprchlíci v Srbsku | Foto: Reuters

Rumunský premiér Victor Ponta po schůzce v Sofii zdůraznil, že jeho země zůstane vůči Evropě solidární. Nejde prý ale, aby odpovědnost padla jen na někoho.

Příliv uprchlíků na Balkáně mezitím neustává. Jen na srbsko-chorvatské hranici jich čekají tisíce. „Prochází tudy opravdu hodně lidí. Jen za poslední den přišlo na šest tisíc migrantů. Naštěstí se hranice pravidelně otevírají,“ říká pracovník mise OSN Niklas Agerup.

Ondřej Houska, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme