Zdevastovanému Bejrútu nabídlo pomoc mnoho států včetně Česka. Trump označil situaci za ‚útok‘

V úterý odpoledne otřásla libanonským městem Bejrútem silná exploze. Podle posledních informací tamního ministerstva zdravotnictví je na místě téměř osm desítek mrtvých, zraněných je na čtyři tisíce. Konečná bilance se ale podle předpokladů ještě zvýší. Na explozi již reagovali představitelé některých států, nabízejí především humanitární pomoc. Případnou pomoc projednávají i zástupci Česka.

Bejrút (Aktualizováno: 1:21 5. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle prvních informací vybuchl sklad v přístavu, kde bylo uloženo 2750 tun dusičnanu amonného

Podle prvních informací vybuchl sklad v přístavu, kde bylo uloženo 2750 tun dusičnanu amonného | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

Podle prvních informací vybuchl sklad v přístavu, kde byly uloženy tuny ledku. Premiér Hasan Dijáb v prohlášení k občanům řekl, že Libanon postihla katastrofa, a požádal spřátelené země o pomoc. Mnoho států ji už nabídlo.

Například turecký prezident Tayyip Erdogan mluvil se svým libanonským protějškem Michelem Aúnem a oznámil mu, že Turecko je připraveno poskytnout humanitární pomoc, bude-li třeba. Znepokojení nad explozí vyjádřil i ministr zahraničí Saúdské Arábie. Do Libanonu vzkázal, že má země jeho plnou podporu a že cítí solidaritu s libanonským lidem.

Také mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová řekla, že ve Washingtonu událost sledují. Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že je připraveno poskytnout pomoc.

Prezident Spojených států Donald Trump pak na tiskovém brífinku označil explozi po dotaz novinářů za „útok“ a vyjádřil libanonskému lidu soustrast. Při svém tvrzení, které zatím není ověřené, se odvolával na vrchní generály Spojených států. „Byl to nějaký druh bomby,“ dodal například podle serveru Politico

Podporu je připraven poskytnout i Izrael, Francie, Írán, Británie, Kypr a rovněž Evropská unie, jak uvedl předseda Evropské rady Charles Michel.

Česká pomoc

Na bejrútskou explozi reagoval na twitteru i český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Obrovská katastrofa v Bejrútu, společně s ministerstvem zahraničí prověřujeme možnosti případné pomoci.“ Resort podle něj čeká na vyjádření libanonské strany. Na místě by mohl zasahovat tzv. USAR tým. Ten se zaměřuje na hledání a záchranu lidí zavalených v troskách budov.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pak na twitteru uvedl, že je explozí v Bejrútu šokován a myslí na rodiny obětí. „Jsme s libanonským lidem a jsme připraveni poskytnout pomoc,“ dodal. Soustrast rodinám a blízkým obětí vyjádřil i ředitel zahraničního odboru kanceláře prezidenta Rudolf Jindrák.

Libanonský prezident Aún svolal na středu kvůli explozi mimořádné zasedání kabinetu a vyzval k vyhlášení dvoutýdenního výjimečného stavu v Bejrútu. Přislíbil taky uvolnění finančních prostředků ve výši v přepočtu asi 1 a půl miliardy korun.

aur, tef Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme