Výbuch chemičky ve Westu v roce 2013 způsobil žhář. Zemřelo 15 lidí

Výbuch továrny na výrobu hnojiv v texaském Westu, při kterém v dubnu 2013 zahynulo 15 lidí, zapříčinil žhář. Dnes to na tiskové konferenci oznámil americký Úřad pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF), který se případem zabývá. Uvedl, že nikdo dosud nebyl zadržen a že vyšetřování nadále pokračuje. Úřad také vyhlásil odměnu ve výši 50 tisíc dolarů (zhruba 1,2 milionu korun) za informace, které povedou k objasnění tohoto zločinu. Ve Westu žije početná komunita českých krajanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatel ATF Robert Elder (vpravo) | Zdroj: ČTK

„Požár byl kriminálním činem,“ citoval portál kwtx.com vyšetřovatele ATF Roberta Eldera.

K tomuto závěru úřad dospěl poté, co vyslechl více než 400 lidí, prohledal místo tragédie a prověřil fotografie a další důkazní materiály. „Vyloučili jsme všechny rozumné náhody a přirozené příčiny,“ řekl Elder.

Dnešní oznámení ATF je vůbec první, které se zmiňuje o příčinách exploze. Dosud vyšetřovatelé neuváděli, co způsobilo požár, kvůli kterému vybuchly zásoby 40 až 60 tun dusičnanu amonného.

Mezi dřívějšími možnostmi zmiňovali vedle úmyslného založení požáru také závadu na elektroinstalaci či zkrat na golfovém vozítku, které bylo v továrně uskladněno.

ATF neupřesnila povahu důkazů, nemluvila o podrobnostech rozhovorů se svědky a nezmínila se ani o možném motivu.

Vyšetřovatelé odmítli sdělit, zda mají podezřelého. Elder nicméně řekl, že úřad je na správné stopě. Také uvedl, že toto vyšetřování je největší v historii ATF a úřad na něj vynaložil asi dva miliony dolarů, což je v přepočtu zhruba 47 milionů korun.

Jako výbuch atomové bomby

Dusičnan amonný, který firma dodávala farmářům v regionu jako hnojivo a který se používá i k výrobě výbušnin, byl uskladněn v dřevěné budově bez protipožárního systému, uvedl už v roce 2014 úřad pro bezpečnost v chemických zařízeních.

Výbuch měl podle vyšetřovatelů tolik obětí, protože hasiči, kteří k požáru přijeli, nebyli obeznámeni se situací na místě a očividně nevěděli, že by tam mohl být výbušný dusičnan amonný. Dvanáct z 15 obětí byli právě hasiči a dobrovolníci, kteří jako první přijeli požár likvidovat.

Místo výbuchu chemičky v americkém městečku West v Texasu | Foto: Reuters

Zhruba dvacet minut poté, co vypukl požár, továrna explodovala. Výbuch byl natolik silný, že způsobil otřesy půdy o síle 2,1 stupně. „Bylo to, jako kdyby vybuchla atomová bomba,“ řekl televizi CNN starosta Westu Tomy Muska.

V místě exploze se vytvořil 30 metrů široký a tři metry hluboký kráter. Zničeny byly desítky domů a zraněno bylo na 200 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme