Výbuch japonského vulkánu zaskočil stovky turistů, 30 lidí je zraněno

Ve střední části japonského ostrova Honšú nečekaně vybuchla sopka Ontake. Nejméně jeden člověk zahynul, zraněno je více než 30 lidí. Kvůli hustému oblaku sopečného prachu musely letecké společnosti změnit trasy některých spojů. Na svazích vulkánu uvízlo na 250 turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sopka Ontake se probudila | Zdroj: ČTK

Policie k vulkánu vyslala osmdesátičlenný tým a na pomoc vyrazila i skupina zdravotníků. Podle televize NHK přišla při sestupu o život jedna žena. Dolů prý sestoupilo asi 230 lidí. Dalších 41 muselo na noc zůstat ve dvou horských chatách. V této skupině je údajně i sedm lidí v bezvědomí.

Okolí pokryla 15 centimetrů silná vrstva popílku. Úřady varovaly obyvatele a výletníky v okruhu čtyř kilometrů od sopky před padajícími kameny a popelem.

Aerolinky musely kvůli erupci změnit trasu některých letů, na tokijském mezinárodním letišti Haneda je ale podle agentury Reuters provoz normální.

Ředitel vulkanologického oddělení japonského meteorologického ústavu Sadayuki Kitagawa nevylučuje další erupce.

"Oblak popela dosáhl výšky více než tří kilometrů. Existuje možnost, že erupce budou pokračovat. Obyvatelé v okruhu čtyř kilometrů od sopky musí být obezřetní, výbuch by totiž mohl vyvrhnout i kameny."

Vulkán je 3067 metrů vysoký a nachází se mezi prefekturami Gifu a Nagano. Je oblíbeným cílem turistů. Japonský meteorologický ústav vyhlásil pro oblast kráteru zákaz vstupu.


Zvětšit mapu

Igor Maňour, ČTK, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme