V Mexiku při výbuchu palivového potrubí zemřelo nejméně 67 lidí, kradli pohonné hmoty

Při výbuchu poškozeného palivového potrubí ve středním Mexiku zahynulo v noci na sobotu nejméně 67 lidí a 75 dalších osob utrpělo zranění, z toho mnozí středně těžká a těžká. Popálili se, když se snažili naplnit si unikajícím benzinem kanystry. Novou bilanci oznámil guvernér státu Hidalgo Omar Fayad. První informace hovořily o nejméně 20 obětech. Vyšetřovatelé se na místě neštěstí i v nemocnicích snaží identifikovat oběti neštěstí.

Ciudad de México (Aktualizováno: 21:35 19. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexičtí vojáci na místě neštěstí

Mexičtí vojáci na místě neštěstí | Foto: National Defence Secretary | Zdroj: Reuters

Státní ropná společnost Pemex uvedla, že příčinu výbuchu vyšetřuje. Původně tvrdila, že exploze vznikla následkem navrtání potrubí. Poté, co Pemex poruchu potrubí zjistil, přijeli na místo vojáci.

Krátce před výbuchem se ale stáhli, aby se vyhnuli problémům, protože na místě byly stovky lidí. Na sociálních sítích se objevila videa ukazující, jak si lidi plní kanystry za denního světla a za přítomnosti ozbrojených sil, což vyvolává otázky, proč úřady důrazně nezasáhly.

Někteří lidé nahlásili úřadům, že pohřešují své blízké. Není jasné, zda jsou zranění nebo mrtví. Mnoho z obětí má totiž tak rozsáhlé popáleniny, že je není možné rychle identifikovat, uvedla agentura DPA. Půda v okolí navrtaného potrubí, kterou sežehl požár, je spálená na uhel.

Tragická eploze

Jde o jednu z nejhorších podobných explozí za poslední léta v zemi, kde jsou krádeže z palivových potrubí na denním pořádku. Někteří lidé podle agentury AFP vidí příčinu tragédie právě v nedostatku paliva. „Spousta lidí přišla s kanystry kvůli nedostatku benzinu,“ uvedl 55letý muž, který na místě neštěstí hledal svého syna.

„Naléhavě vyzývám obyvatele, aby se neúčastnili krádeží paliva,“ prohlásil guvernér Fayad. „Kromě toho, že jsou nezákonné, ohrožují vaše životy i rodiny,“ varoval.

Mexický exprezident Nieto přijal miliardový úplatek od šéfa kartelu Prcka Guzmána, řekl u soudu svědek

Číst článek

Místo tragédie navštívil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. V rozhovoru s místními médii slíbil, že bude prosazovat politiku proti krádežím paliva, dokud nebudou vymýceny.

López Obrador před časem vyhlásil proti krádežím pohonných hmot rozsáhlou akci. Podle vlády jejich zloději v minulém roce zemi připravili o více než tři miliardy dolarů (67,5 miliardy Kč). Řada čerpacích stanic v mnoha místech země má zavřeno, u těch otevřených se už řadu dní tvoří dlouhé kolony aut i lidí s kanystry.

Nedostatek paliva způsobilo zavedení kontrol, na něž vláda nasadila na pět tisíc vojáků, ale také panika, s níž řada lidí nakupovala v předchozích dnech zásoby benzinu. Dočasně byla také uzavřena některá potrubí, odkud zloději palivo dříve kradli, a místo toho nyní mnohde benzin rozvážejí cisterny.

López Obrador má značnou podporu veřejnosti, přestože jeho opatření narušilo dodávky pohonných hmot v centrálním Mexiku a vyvolalo obavy, že by nedostatek paliva mohl poškodit ekonomiku. Svaz výrobců aut upozornil, že by některé automobilky mohly ukončit výrobu, pokud nebude nedostatek pohonných hmot rychle vyřešen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme