Výbuch munice zabil v Kábulu pět vojáků mírových sil

Při silném výbuchu v afghánské metropoli Kábulu zahynulo pět příslušníků Mezinárodních mírových sil ISAF. Mezi mrtvými jsou dva němečtí vojáci a tři Dánové. Dalších sedm vojáků bylo zraněno. K neštěstí došlo při pokusu o zneškodnění nalezené munice. Ve východoafghánské provincii Paktíja mezitím pokračují těžké boje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják ISAF | Foto: ČTK/AP

Jak přímo z místa hlásí spolupracovnice radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, exploze byla slyšet po celém městě a lidé si nejdříve mysleli, že opět vypukly boje. Jak se ale později ukázalo, šlo o chybu při likvidaci nalezené munice a výbušnin.

Tragickou nehodu i smrt dvou německých vojáků potvrdil generální inspektor bundeswehru Harald Kujat. Neštěstí se stalo v muničním skladu. Podle Kujata vojáci zahynuli při pokusu o zneškodnění munice. Konkrétně šlo o protiletecké rakety SA-3, které zjevně vybuchly předčasně. O život přišlo celkem pět vojáků, tři z nich byli z Dánska. Další tři jsou těžce zraněni, dva středně a dva lehce.

"K nešťastným náhodám dochází, nic více, nic méně. Litujeme toho, ale prosím vynechte všechny spekulace," řekl Kujat na tiskové konferenci v Berlíně.

Podle vojenských expertů operace v Afghánistánu mnohem více obětí mezi cizími vojáky v důsledku technických katastrof a lidských chyb, než v bojových operacích. To už ale nemusí být brzy pravda. Těžké boje na východě Afghánistánu v provincii Paktíja pokračují. Ačkoliv se dnes zdálo, že je střelba mírnější, Američané povolali na frontu posily. Na vojenské letiště Baghram nedaleko Kábulu už přiletěli dva oddíly amerických vojáků, které byly ihned přesunuty do oblasti bojů na jih od správního střediska provincie Gardézu.

Podle oficiálních údajů při bombardování a v pozemních srážkách zahynulo již kolem pěti set ozbrojenců hnutí Taliban a organizace Al-Káida. Jak ale tvrdí afghánští velitelé, toto číslo je mírně přehnané a ve skutečnosti nelze počet obětí na straně rebelů odhadnout.

Celkem se jich nyní v horských úkrytech brání proti afghánským vládním silám podporovaným Američany a spojenci několik set. Používají i těžké zbraně a ruční rakety, proto se americká pěchota může kupředu pohybovat jen za tmy, zatímco ve dne se pouze bombarduje.

Martin Hromádka, Petra Procházková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme