Výbuch na palubě potopil před pěti lety ruskou jadernou ponorku Kursk

Rusko si v pátek připomnělo pětileté výročí potopení jedné z největších a nejmodernějších ruských ponorek. Po výbuchu na palubě Kursku 12. srpna 2000 byla na dně Barentsova moře pohřbena celá posádka, tedy 118 námořníků. Oficiální vyšetřování skončilo s tím, že za náhodnou explozi cvičného torpéda, která tragédii odstartovala, nenese vinu lidský faktor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kursk

Kursk | Foto: Federation of American Scientists

Rusko nejdříve potopení jaderné ponorky Kursk tajilo a ze začátku také odmítlo zahraniční pomoc. Po jedenácti dnech záchranných operací pak Moskva oznámila, že posádka je mrtvá a šance na spasení životů byla nulová. To také potvrdila prokuratura, která dvouleté vyšetřování navíc ukončila bez určení viníka tragédie.

Rodiny námořníků, které Kursk pohřbil, se ale letos obrátily se stížností k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Požadují obnovení procesu a nové vyšetřování okolností potopení Kursku. Tvrdí, že někteří členové posádky žili ještě dva dny po ztroskotání ponorky a mohli být zachráněni.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme