Výbuch na palubě potopil před pěti lety ruskou jadernou ponorku Kursk

Rusko si v pátek připomnělo pětileté výročí potopení jedné z největších a nejmodernějších ruských ponorek. Po výbuchu na palubě Kursku 12. srpna 2000 byla na dně Barentsova moře pohřbena celá posádka, tedy 118 námořníků. Oficiální vyšetřování skončilo s tím, že za náhodnou explozi cvičného torpéda, která tragédii odstartovala, nenese vinu lidský faktor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kursk | Foto: Federation of American Scientists

Rusko nejdříve potopení jaderné ponorky Kursk tajilo a ze začátku také odmítlo zahraniční pomoc. Po jedenácti dnech záchranných operací pak Moskva oznámila, že posádka je mrtvá a šance na spasení životů byla nulová. To také potvrdila prokuratura, která dvouleté vyšetřování navíc ukončila bez určení viníka tragédie.

Rodiny námořníků, které Kursk pohřbil, se ale letos obrátily se stížností k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Požadují obnovení procesu a nové vyšetřování okolností potopení Kursku. Tvrdí, že někteří členové posádky žili ještě dva dny po ztroskotání ponorky a mohli být zachráněni.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme