Výbuch nových protestů muslimů kvůli karikaturám Mohameda nehrozí, míní arabista

Mimořádný úspěch slavil francouzský satirický časopis Charlie Hebdo s novým vydáním, v němž otiskl sérii karikatur muslimského proroka Mohameda. Hned první den se prodal celý náklad, 75 tisíc výtisků a redakce počítá s dotiskem. Týdeník prý chtěl prověřit svobodu projevu, vyvolal ale hněv muslimů jak ve Francii, tak v jiných zemích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V muslimských zemích jsou zvýšená bezpečnostní opatření u francouzských institucí (Bejrút, Libanon)

V muslimských zemích jsou zvýšená bezpečnostní opatření u francouzských institucí (Bejrút, Libanon) | Zdroj: Reuters

Publikaci karikatur proroka Mohameda odsoudila řada muslimských státníků, zároveň ale vyzývají ke klidu a varují před příliš vyhrocenou reakcí v době, kdy ještě neutichly demonstrace proti americkému snímku, který uráží proroka Mohameda.

„Zatím kvůli karikaturám nevypukla podobná vlna nepokojů, jako kvůli filmu Nevinnost muslimů, obavy ale z násilností jsou. Například v Egyptě byla zvýšena bezpečnostní opatření v okolí francouzských institucí,“ řekl v Ozvěnách dne arabista Štěpán Macháček.

Přehrát

00:00 / 00:00

S arabistou Štěpánem Macháčkem jsme v Ozvěnách dne probrali reakci muslimských zemí na otištění karikatur Mohameda ve francouzském časopise

„Osobně si myslím, že vlna násilností, kterou rozpoutal americký film, postupně utichá. A ten francouzský případ už nebude mít takovou odezvu mezi rozhořčenými skupinami muslimů,“ dodal.

S výzvou ke klidu přišlo i vedení Ligy arabských států. Podle arabisty jde v tomto případě o politické prohlášení, které směřuje spíše do zahraničí než na arabské ulice.

„Nevěřím, že by to mělo praktický dopad na lidi, kteří chtějí rozpoutat násilí. Nicméně je to signál do zahraničí, že oficiální místa, ať už vlády jednotlivých zemí nebo právě LAS, odsuzují sice urážky islámu nicméně zároveň odsuzují i násilí, které se pak rozpoutává proti západním cílům v těchto zemích,“ uvedl.

Karikatury jsou podle něj v muslimských zemích vnímány tak trochu jako folklor některých západních časopisů, u filmu Nevinnost muslimů je ale situace jiná.

„Na karikatury si lidé v muslimských zemích zvykli. Nicméně u filmu, který vznikl v Americe, šlo autorovi jednoznačně o to rozpoutat nějaký konflikt mezi muslimy a západním světem,“ odhadl arabista Štěpán Macháček.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme