Na severu Litvy explodoval plynovod, plameny šlehaly desítky metrů vysoko

Na severu Litvy explodoval v pátek odpoledne plynovod vedoucí z Lotyšska, informoval server Delfi. Masivní výbuch zaznamenali obyvatelé vesnice u města Pasvalys, kterou policie evakuovala. Z místa poškození podle policistů šlehaly 50 metrů vysoké plameny, oheň se od té doby podařilo uhasit. Příčina exploze je zatím neznámá.

Vilnius Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Okamžitě jsme začali vyšetřovat okolnosti incidentu a zajišťovat dodávky plynu poškozeným,“ uvedl v prohlášení podle agentury Reuters šéf Amber Grid Nemunas Biknius. Zatím podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslný zločin, původ exploze ale ukážou až výsledky vyšetřování.

Za únikem plynu z Nord Streamu stojí sabotáž, švédští vyšetřovatelé objevili zbytky výbušnin

Číst článek

Plynovod vybuchl krátce před pátou odpolední místního času (16.00 SEČ), u silnice stranou od obytných budov. Podle předběžných údajů plynárenské společnosti Amber Grid a prohlášení policie nebyl nikdo zraněn, všech 200 obyvatel vesnice se ale muselo evakuovat.

„V tomto místě se přepravní soustava plynu skládá ze dvou souběžných plynovodů, podle předběžných údajů došlo k výbuchu v jednom z nich. Druhý plynovod nebyl poškozen. Dodávka plynu poškozeným plynovodem byla okamžitě přerušena,“ uvádí v prohlášení Amber Grid.

Biknius později uvedl, že se podařilo uhasit plameny a dodávky plynu obnovit.

Exploze nastala u města Pasvalys, zhruba 160 kilometrů severně od Vilniusu a okolo 20 kilometrů jižně od lotyšských hranic. Plynovod v této oblasti slouží k obsluze severní Litvy a dodávkám plynu z Lotyšska, píše Delfi.

Litva sousedí s Ruskem a leží u Baltského moře, kde loni výbuchy poničily plynovody Nord Stream vedoucí z Ruska do Německa, podotýká Reuters. Obchodní i diplomatické vztahy mezi Ruskem a Západem jsou nyní na bodu mrazu kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme