Obyvatelka domu v Prešově při výbuchu a požáru přišla o všechno. ‚Začnu od nuly, nemám nic,‘ říká

Sousedka křičela, ale nemohla jsem jí pomoci, vylíčila reportérům jedna z obyvatelek dvanáctipatrového domu v Prešově, ve kterém v pátek při výbuchu plynu a následném požáru nejméně pět lidí přišlo o život. Dotyčné ženě nakonec pomohli z bytu v desátém poschodí hasiči, o všechno ale přišla, upozornila slovenská média. Tři nejvyšší patra domu úplně vyhořela.

Prešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Přišla jsem domů po noční a dalším vyřizování ve městě. Když jsem přicházela, dělníci u paneláku kopali díry. Ve vchodu byl silně cítit plyn, tak jsem se vrátila a upozornila je. Řekli mi, že je to pod kontrolou a jeden z nich šel se mnou do bytu. Tam plyn cítit nebyl, a tak jsem si šla lehnout,“ řekla reportérům listu Sme Silvia Hrebeňárová.

„Najednou to bouchlo, nevím odkud, zevnitř. Vletěly na mě dveře, praštily mě do ruky, ale nejsem zraněná, nic se mi nestalo,“ uvedla Hrebeňárová podle serveru Pravda.sk.

Výbuch plynu v Prešově si zatím vyžádal pět mrtvých. Hasiči ještě neprohledali všechna podlaží

Číst článek

Z bytu se nemohla dostat ke schodišti ani k výtahu. Slyšela křičet sousedku, ale nemohla jí pomoci a neví, co se s ní stalo. Ve vedlejším pokoji praskaly stěny. „Nevím, jak dlouho to trvalo, pro mě to byla věčnost,“ dodala.

Z bytu v desátém patře jí nakonec pomohli uniknout hasiči s vysokozdvižnou plošinou. Byt zcela vyhořel. „Měla jsem tam úplně vše,“ řekla. „Začnu od nuly, nemám nic.“

„Nevíme, kde to bouchlo. Jen se ozvala rána a hned jsme vyskočily z balkonu,“ popsala televizi Markíza dívka, bydlící v prvním patře.

Výbuch rozbil okna i na chodbách nedaleké základní školy na Mukačevské ulici. „Bylo vyučování, děti byly ve třídách a nikomu se nic nestalo. Hned jsme kontaktovali rodiče, aby si pro děti přišli, a teď jsou už všechny v bezpečí,“ řekla ředitelka školy Zuzana Petrželová.

Ve škole mezitím zřídili středisko, kde se evakuovaní lidé mohou ohřát a napít čaje. „Je tu pár desítek lidí. Jedni přijdou, druzí odejdou. Někteří hledají příbuzné,“ dodala.

‚Největší tragédie za 50 let‘

„Je to možná největší tragédie za poslední půl století, která město postihla,“ prohlásila primátorka Andrea Turčanová, když se přišla na místo neštěstí podívat. Místní média nevylučují, že počet obětí ještě stoupne.

Výbuch v Prešově vyvolal vlnu solidarity. Lidé nabízejí peníze, jídlo či dočasné ubytování

Číst článek

Dům, ve kterém vybuchl plyn, se nejspíš nezřítí, a to kvůli železobetonovým panelům, domnívá se odborník na panelové konstrukce ze Stavební fakulty Slovenské technické univerzity Andrej Bartók.

„Podle mne to spadnout nemůže, protože ty paneláky jsou takzvané krabicové konstrukce. Panely tam jsou kolmo na sebe a je jich tam hodně,“ vysvětlil. Budova je i poměrně vysoká – a ačkoliv účinky požáru snižují pevnost betonu, podlaží, která se nacházejí pod místem výbuchu, ovlivněna nejsou.

„Možná se řekne, že tři poschodí půjdou dolů a zbytek zůstane. Teprve až statici budou moci vejít do budovy a prozkoumat ji, budou moci určit míru poškození. Nemyslím si ale, že by mohla celá budova dnes spadnout,“ řekl podle serveru Pravda.sk stavební inženýr a specialista na statiku panelových domů Vladimír Durbák.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme