Výbuch před policejním sídlem v Káhiře zranil 30 lidí. K útoku se přihlásila odnož IS

Mohutná exploze v egyptské Káhiře zranila nejméně 30 lidí. Neznámí útočníci odpálili na dálku automobil naložený výbušninami. Cílem bylo oblastní ředitelství policie. K bombovému útoku na soud v Egyptské Káhiře se přihlásila organizace napojená na Islámský stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch bomby před policejním sídlem v Káhiře zranil několik desítek lidí | Zdroj: ČTK

Podle prohlášení takzvané Sinajské provincie to byla pomsta za nedávnou popravu šesti jejích členů, kteří byli odsouzeni za útok na vojáky.

Mohutný výbuch byl dnes v časných ranních hodinách slyšet desítky kilometrů daleko, rozbil také okna v budovách vzdálených několik bloků od místa útoku.

Nálož to byla obrovská i na egyptské poměry, popisuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček:

Přehrát

00:00 / 00:00

Výbuch v Káhiře zranil 30 lidí. K útoku se přihlásila odnož IS. Podrobnosti zjišťoval blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

„Byla to opravdu silná automobilová nálož. Přímo na místě bylo úplně roztříštěné auto, ve kterém byla výbušnina uložená. Kolem bylo ještě několik úplně ohořelých a zničených aut a pochopitelně průčelí budovy oblastního ředitelství policie je totálně zničené.“

Podle ministerstva vnitra zaparkoval útočník auto s výbušninou nedaleko budovy policejního ředitelství na káhirském předměstí Šubrá al-Chajma. Poté vystoupil a nasedl na motocykl, který ho doprovázel. Nálož pak muži odpálili zřejmě na dálku.

Egypt se se zvýšeným násilím islámských radikálů potýká od roku 2013, kdy armáda svrhla prezidenta Muhammada Mursího zvoleného za islamistické Muslimské bratrstvo.

Sinajská provincie je džihádistická organizace, která před několika lety vznikla na poloostrově Sinaj. V posledních měsících se ale přihlásila k Islámskému státu.

„V posledních několika měsících přibylo útoků sofistikovanějších, kdy útočníci používají velice silné automobilové nálože,“ dodává zpravodaj Macháček.

Minulý týden byli zraněni čtyři policisté při výbuchu bomby poblíž budovy soudu na východě Káhiry, k němuž se přihlásila islamistická skupina Adžnád Misr.

V červenci pak zničil podobný výbuch budovu italského konzulátu v centru Káhiry. Další automobilová nálož usmrtila v červnu generálního prokurátora Hišáma Barakáta.

Bezpečnostní složky hlídají okolí policejního sídla v Káhiře, kde výbuch bomby zranil několik desítek lidí | Foto: Reuters

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme