Otázky a odpovědi: Odkud přiletěla raketa do Polska a jakou je možné očekávat reakci?

V úterý večer vybuchla v Polsku kousek od ukrajinské hranice ruská raketa. Odkud raketa přiletěla a čí byla? Bylo její odpálení úmyslné? Jak reagovalo Polsko nebo zahraničí a co se stane teď? Server iROZHLAS.cz přináší přehled důležitých otázek a dosud známých odpovědí.

Otázky a odpovědi Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2022-11-16t071958z_1_221116-115112_ara.JPG

Policisté u místa výbuchu v polské obci Przewodów | Zdroj: Reuters

Jak na výbuch rakety reagovalo Polsko?
Jak dříve uvedl server iROZHLAS.cz, raketa, která v úterý večer dopadla na polské území, byla podle polského ministerstva zahraničí vyrobena v Rusku. V souvislosti s tímto incidentem si předvolalo ruského velvyslance ve Varšavě.

„V tuto chvíli nemáme žádné definitivní důkazy o tom, kdo tuto raketu odpálil… s největší pravděpodobností šlo o raketu ruské výroby, ale to vše je v tuto chvíli stále předmětem vyšetřování,“ řekl reportérům polský prezident Andrzej Duda. Odpoledne uvedl, že střelu patrně vypálila ukrajinská protivzdušná obrana a nešlo o úmyslný útok.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v úterý večer svolal krizové zasedání výboru pro národní bezpečnost a obranu. Na schůzce byli kromě premiéra ministři obrany, vnitra nebo šéf resortu zahraničí a ministr, který má na starosti tajné služby.

Morawiecki po schůzce Poláky vyzval, aby zachovali klid a nenechali sebou manipulovat. „Musíme se opírat o fakta,“ řekl. Dodal také, že Polsko posílí ochranu svého vzdušného prostoru.

Polský generál Stanislaw Koziej portálu onet.pl řekl, že předpokládá, že Rusko nechtělo zaútočit na území NATO, ale že používá stále méně přesné rakety.

Kde raketa dopadla?
Výbuch nastal v zemědělském objektu v obci Przewodów v Lublinském vojvodství. Vesnice leží jen několik kilometrů od ukrajinské hranice, uvedl v úterý server iROZHLAS.cz. Výbuch si zatím vyžádal dvě oběti.

Odkud raketa přiletěla a čí byla?
Ze začátku se spekulovalo, že ji vypálila ruská strana. Prezident USA Joe Biden prohlásil, že raketa pravděpodobně není z Ruska, podobně se vyjádřil i polský prezident Duda, který uvedl, že raketu zřejmě vypálila ukrajinská protivzdušná obrana.

Co se stane teď?
Polský prezident prohlásil, že země pravděpodobně aktivuje článek 4 Severoatlantického paktu. V současné době na mimořádné schůzce jednají zástupci zemí G7 a NATO.

Po výbuchu ruské rakety v Polsku zemřeli dva lidé. Spojenci mluví o možné eskalaci

Číst článek

Co je článek 4?
Článek 4 Severoatlantické smlouvy říká, že „smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany“.

To znamená, že na základě aktivace článku zahájí třicet států NATO formální konzultace, kdy projednají, zda existuje hrozba a jak jí čelit, uvádí ČTK. Článek 4 však neznamená přímou akci, ale navazuje na něj článek 5. Někdy mohou státy zůstat pouze u rozhovorů.

Co je článek 5?
Článek 4 navazuje na článek 5 Severoatlantické smlouvy. Pokud se členské státy na konzultaci domluví na aktivaci článku 5, znamená to, že se smluvní strany dohodly, že „ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem“.

Článek 5 NATO byl v historii organizace použit pouze jednou, a to Spojenými státy po útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001, po kterém následovala válka proti terorismu v Afghánistánu a Iráku, popsala ČTK.

Jak reagovaly ostatní státy?
„Pokud Polsko potvrdí, že rakety zasáhly i jeho území, půjde o další eskalaci ze strany Ruska. Stojíme pevně za naším spojencem v EU a NATO,“ napsal český premiér Petr Fiala na twitteru.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na svém twitteru uvedl, že „Ukrajina, Polsko i celá Evropa a svět musí být plně chráněni před teroristickým Ruskem“.

Moskva tvrdí, že úlomky z místa výbuchu u polské obce Przewodów jsou z ukrajinské protiletecké rakety S-300. Odvolává se na své experty, kteří to určili podle zveřejněných snímků.

Klára Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme