Výbuch sopky nedělní pohřeb Lecha Kaczynského neovlivní

Státní pohřeb polského prezidenta Lecha Kaczynského s manželkou Marií se bude definitvně konat v neděli. Na tomto termínu se už nic nezmění, nehledě na možné komplikace s příletem delegací kvůli sopečnému prachu nad Evropu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dcera zesnulého prezidenta Lecha Kaczynského Marta a jeho bratr Jaroslaw na varšavském letišti. | Foto: AFP

„Přáním rodiny prezidentského páru je, aby se za žádných okolností datum pohřbu neměnilo,“ tlumočil názor příbuzných manželů Kaczynských zástupce prezidentské kanceláře Jacek Sasin.

Šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski potvrdil, že účast na smuteční akci v Krakově zatím žádná delegace nezrušila. I nadále se také počítá s příletem amerického prezidenta Baraka Obamy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polsko se připravuje na pohřeb obětí letecké nehody u ruského Smolenska

Smuteční obřad začne už v sobotu přesně v poledne. Pro Poláky to bude poslední šance se rozloučit s 96 spoluobčany, kteří zemřeli při letecké nehodě u ruského Smolenska.

Oproti předpokladům se však na varšavském hlavním náměstí Maršála Józefa Pilsudského neobjeví rakve, ale jen fotografie zemřelých. Některá těla totiž ještě stále zůstávají v Rusku.

V neděli ráno se prezidentského páru ostatky přesunou do Krakova, kde proběhne se v Mariánském kostele na Starém Rynku smuteční mše. Projev na rozloučenou pronese za přítomnosti více než stovky delegací předseda Sejmu a prozatímní hlava státu Bronislaw Komorowski.

Poté se smuteční průvod přesune na hrad Wawel, kde jsou pohřbeni polští králové a další významné historické osobnosti.

V samém závěru se za zvuku jednadvaceti dělostřeleckých salv uloží sarkofág v předsíni krypty obnovitele polské státnosti po roce 1918 maršála Józefa Pilsudského.

Petr Vavrouška, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme