Výbuch u chráněné oblasti v Bagdádu zabil deset lidí

Deset mrtvých a 40 zraněných si v hlavním iráckém městě Bagdádu vyžádal sebevražedný atentát neznámého útočníka. Nálož odpálil nedaleko sídla irácké vlády. Jde o nejkrvavější útok v hlavním městě od oficiálního předání moci do iráckých rukou koncem června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Atentátník přijel s vozem naloženým 450 kilogramy výbušnin ke kontrolnímu stanovišti irácké národní gardy u kongresového paláce v centru města. Nepodařilo se mu projet přes irácké vojáky a proto odpálil nálože u vjezdu do takzvané zelené oblast, kde kromě řady iráckých úřadů sídlí americké a britské velvyslanectví.

Mezi oběťmi jsou podle iráckých úředních zdrojů tři příslušníci irácké národní gardy a zbytek jsou civilisté. "Máme mnoho obětí a také raněných. Zraněné jsme odvezli do okolních nemocnic," řekl na místě pro televizi Al-Džazíra velitel gardistů. Nejasný je osud jednoho amerického vojáka, který podle některých zdrojů utrpěl zranění a podle jiných přišel o život.

Na místo neštěstí se dostavil premiér irácké prozatímní vlády Ajád Aláví. "Jde o očividnou agresi proti iráckému lidu. Poženeme tyto zločince před soud. Myslíme si, že jde o odpověď na vlnu zatýkání, která se uskutečnila v posledních dvou dnech," citovala Alávího agentura AFP. Podle premiéra se podařilo zadržet důležité osoby, které již poskytly důležité informace o odbojové činnosti.

Iráčtí povstalci často útočí minomety a raketomety na pečlivě střeženou zónu. Několikrát u jejích vchodů vybuchla i vozidla naložená výbušninami, které odpálili sebevražední atentátníci. V květnu útočníci takto zabili úřadujícího předsedu vládní rady Abdaze Záhira Usmána Muhammada.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme