Vláda propásla šance zavést reformy, rezignovali po protestech v Libanonu dva členové vlády

Po nedělní rezignaci libanonské ministryně informací Manál Abdas Samádové složil večer funkci také ministr životního prostředí Damianus Kattar. Ministryně zdůvodnila své odstoupení neschopností vlády provádět reformy a reakcí na ničivou úterní explozi v bejrútském přístavu. Podobně také Kattar uvedl, že vláda propásla několik šancí zavést reformy.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Měsíce protestujeme a už jsme ztratili naději. Nemáme peníze, nemáme chleba, já mám dva magisterské tituly, a k čemu mi to je?“ říká James, který v Bejrútu žije | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Exploze po sobě zanechala kráter hluboký 43 metrů, sdělil v neděli libanonský bezpečnostní zdroj s odvoláním na posudek francouzských pyrotechniků vyslaných na místo.

Světoví lídři se dohodli na finanční podpoře Libanonu v hodnotě více než 6,6 miliardy korun

Číst článek

Francie poskytuje Libanonu logistickou podporu a vyslala do dějiště exploze policejní a průzkumné týmy. Na pomoc Libanoncům ve městě, jehož některé čtvrti výbuch zcela zdevastoval, vyslala Paříž také zdravotníky, napsala agentura AFP.

Neštěstí v bejrútském přístavu si vyžádalo životy nejméně 158 lidí a dalších 6000 bylo zraněno. Kolem 300.000 lidí přišlo o domov. Mnozí Libanonci tvrdí, že výbuch a jeho okolnosti odrážejí neschopnost a rozsáhlou korupci vládnoucích elit.

Protivládní protesty

V sobotu v Bejrútu propukly masivní protivládní protesty, které pokračovaly také dnes. Rozhořčení demonstranti tvrdí, že politici by měli být potrestáni za nedbalost, která podle nich byla příčinou mohutného výbuchu, a vyzvali vládu k demisi. Premiér Hasan Dijáb v sobotu večer oznámil, že požádá o uspořádání předčasných parlamentních voleb. „Z této krize se bez předčasných parlamentních voleb nemůžeme dostat,“ uvedl. Vláda by se otázkou měla zabývat v pondělí.

K rezignaci dnes libanonskou vládu vyzval také maronitský patriarcha Béchara Butrus Rai. Vláda by podle něj měla odstoupit, jestliže „nemůže změnit způsob svého řízení země“ a pomoci jí zotavit se z úterní katastrofické exploze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme