Výbuch v čínském dole nepřežily desítky horníků

Při neštěstí v čínském uhelném dole zahynulo 42 horníků, o životy dalších 66 bojují záchranáři. Příčinou dnešní tragédie na severu země byl výbuch plynu. Čínské uhelné doly jsou nejnebezpečnější na světě, jen vloni v nich podle oficiálních údajů zahynulo 3 200 havířů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

starý důlní vozík | Foto: Jan Rosenauer

Záchranáři v městě Che-kang v severní provincii Chej-lung-ťiang bojují s časem i ztíženými podmínkami. Po explozi bylo totiž v dole přerušeno veškeré spojení, nefunguje ani ventilace a elektřina.

V době výbuchu se v podzemí nacházelo 528 horníků, 389 z nich se podařilo dostat na povrch. Dalších 31 z těch, kteří byli zasypáni, se dosud podařilo zachránit, mnozí ale utrpěli zranění.

K neštěstí došlo v jedné z největších státních společností, které jsou všeobecně považovány za bezpečnější než menší doly. Nejhorší situace pak je v podnicích, které těží ilegálně.

Vláda se je proto postupně snaží zavírat, její úsilí ale ztěžuje skutečnost, že z uhlí se vyrábí tři čtvrtiny veškeré elektrické energie v zemi.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme