Výbuch v polském dole má na svědomí osm obětí

Řada horníků nadále zůstává uvězněna pod zemí v jihopolském dole Halemba. V úterý večer tam vybuchl plyn v šachtě asi kilometr pod zemským povrchem. Polská televize TVN24 uvedla, že při explozi zemřelo osm horníků. Na místo neštěstí se letecky vydal i polský premiér Jaroslaw Kaczynski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodinní příslušníci zavalených polských horníků | Foto: AFP

Centrála hornické záchranné služby i ředitelství dolu potvrdily, že smrt našlo osm horníků. V dole stále zůstává ještě 15 lidí. Záchranáři s nimi nemají žádný kontakt. Mluvčí dolu uvedl, že zával má celkovou délku 500 metrů. Prokopat se ke zbylým horníkům je tedy mimořádně obtížné. Není jasné, na kterém místě štoly se horníci nacházejí, zda jsou za závalem nebo v něm.

Na místě pracují čtyři záchranné čety. Situace je v tisíci metrech mimořádně komplikovaná, protože záchranáři pracují v extrémních podmínkách. Teplota se v podzemí pohybuje mezi 30 a 40 stupni Celsia. Záchranáři pracují v plynových maskách a nemohou používat vyprošťovací stroje, aby zamezili dalšímu výbuchu.

Na místě se stále objevuje metan. Záchranáři se snaží do štoly vhánět vzduch, aby zavalení horníci mohli dýchat. Ti před výbuchem zřejmě demontovali zařízení po vytěžení štoly. K tragédii nedošlo v těžební části dolu. Mluvčí odhaduje, že záchranné práce mohou trvat od několika hodin až po několik dnů.

Na místo neštěstí zamířil polský premiér Jaroslaw Kaczyński. Příčiny výbuchu metanu zatím nejsou jasné. Metan ve stejném dole explodoval již na počátku 90. let minulého století a poslední velký zával se na dole Halemba stal naposledy letos v únoru.

Martin Dorazín, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme