Výbuch v texaské rafinerii nepřežilo 14 lidí

V americkém státě Texas explodovala ropná rafinerie. Mohutný výbuch a následný požár nepřežilo 14 lidí, počet zraněných dosáhl přinejmenším stovky. Oznámilo to vedení koncernu British Petrol, kterému rafinerie patří. Záchranáři v troskách stále pátrají po dalších obětech. Příčina exploze ani rozsah očividně značných škod nejsou známy, podle představitelů společnosti ale nic nenasvědčuje útoku teroristů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch

Mohutný výbuch nastal ve 20:30 SEČ. Plameny pak zachvátily část rafinerie v Texas City, kde se zvyšuje oktanové číslo benzinu. Velký žár ohně také způsobil explozi několika automobilů a kamionů parkujících v areálu.

Podle svědků byla exploze citelná až ve vzdálenosti osmi kilometrů. Tlaková vlna po výbuchu otřásla budovami v nedalekém městě a vytloukla okna v domech v rozsáhlém okruhu kolem rafinérie. Místní televizní stanice ukazovaly sloupy kouře stoupající z rafinérie.

Hasiči bojovali s živlem několik hodin. Na místě stále pátrají záchranáři po tělech přeživších a tělech obětí. Panují obavy, že se tragická bilance exploze ještě zvýší. Většina zraněných utrpěla zlomeniny, řezná poranění nebo otřes mozku.

Na místo neštěstí byli už vysláni federální vyšetřovatelé. Mluvčí úřadu potvrdil, že FBI pochopitelně výbuch prošetří, zdůraznil ovšem, že není důvodu usuzovat na nějaké podezřelé aktivity. Také společnost BP v prohlášení uvedla, že terorismus není prvořadým bodem, na který se vyšetřování zaměří.

Jeden ze zaměstnanců tvrdil, že krátce před explozí dělníci v rafinerii čistili nádrže. Organizace kontrolující bezpečnost práce v minulosti opakovaně upozorňovali na nedostatky v provozu rafinerie, především na nízkou úroveň odborných znalostí některých zaměstnanců. Firma British Petrol už kvůli tomu musela platit pokuty.

Rafinérie v Texas City, ležícím zhruba 56 kilometrů jihovýchodně od Houstonu, má na rozloze kolem 486 hektarů 30 jednotlivých provozů. Její denní produkce činí kolem 433.000 barelů surové ropy, jimiž se na celkové americké produkci podílí třemi procenty. V rafinérii bylo zaměstnáno kolem 2000 lidí.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme