Výbuchu amerického letadla zřejmě zabránil nastrčený agent

Americké zpravodajské službě se podařilo zabránit pokusu vyhodit do vzduchu letadlo pomocí výbušniny skryté ve spodním prádle díky nastrčenému agentovi. Jednalo se zřejmě o člověka, kterého najala saúdskoarabská tajná služba za vědomí CIA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CIA | Foto: Reuters

Muž se měl nabídnout, že v Jemenu v letadle, které mělo směřovat do Spojených států, odpálí nálož skrytou ve spodním prádle. Když nálož dostal, nenastoupil do letadla a předal ji údajně americkým agentům. Nyní výbušninu zkoumají odborníci FBI.

Plány útoku byly údajně podobné jako u neúspěšného útoku v roce 2009. Tehdy se útočníkovi podařilo do letadla z Amsterdamu do Detroitu propašovat nálož ve spodním prádle. Roznětka ale byla příliš slabá a trhavina nevybouchla. Nálož pouze vzplanula a cestující ji zvládli uhasit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka v Ranním Radiožurnálu

Nejnovější incident se v běžném životě Ameriky zatím nijak neprojevil. Kontroly na letištích jsou přísné již od roku 2001. Je ale možné, že se nyní ještě trochu zpřísní prohlídky při nástupu do mezinárodních letů směřujících do Spojených států.

Prohlížecí zařízení na letištích - takzvané body skenery by údajného atentátníka s největší pravděpodobností odhalily. Zatímco například ve Spojených státech jsou tato zařízení na 180 letištích, ve světě je každé letiště nemá. Prohlížecím zařízením tak prochází asi desetina cestujících mířících do Spojených států.

Američané jsou nicméně z možných teroristických útoků stále vystrašeni, i přestože jim statisticky hrozí daleko větší nebezpečí například při autonehodách. Proto také cestující ochotně spolupracují s úřady a podrobují se všem zdlouhavým prohlídkám na letištích.

Vít Pohanka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme