Výbuchy na Bali spáchali sebevražední atentátníci

Pumové útoky na indonéském ostrově Bali byly dílem sebevrahů. Oficiálně to potvrdila indonéská policie. Do atentátů prý bylo zapojeno nejméně šest lidí. Filipínská bezpečnostní služba krátce předtím připustila, že asijské zpravodajské služby už měsíce dostávaly informace o přípravě teroristického útoku. Neznaly ale detaily, a proto nemohly tragédii předejít. Na turisticky vyhledávaných plážích ostrova Bali v sobotu zahynulo nejméně 26 lidí a více než 100 dalších bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pravděpodobní strůjci atentátů na Bali

pravděpodobní strůjci atentátů na Bali | Zdroj: ČTK

Sebevražední atentátníci výbušninami zaútočili na tři zaplněné restaurace ve střediscích Kuta a Jimbaran. Zabili nejméně 26 lidí a přes stovku jich zranili. Mezi postiženými je i mnoho zahraničních turistů. Podle českého velvyslance v Indonésii Jaroslava Veselého mezi nimi nejsou žádní Češi. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář ale upozornil, že ještě nejsou identifikovány všechny oběti a nejsou zjištěni všichni zranění.

Indonéská policie vyhlásila v Jakartě po sobotních teroristických útocích na Bali zvýšený stav pohotovosti. V okolí velvyslanectví a na dalších klíčových místech metropole hlídkuje na osmnáct tisíc mužů.

Podle protiteroristického úřadu indonéského ministerstva bezpečnosti bylo provedení útoků podobné jako před třemi lety, kdy na Bali zahynulo přes 200 lidí. Podezření padlo právě na původce atentátů z roku 2002 Abu Bakara Bashira, který je duchovním vůdcem skupiny Jemaah Islamiyah, napojené na Al-Káidu. Bashir, který je v současnosti ve vězení, však odpovědnost za včerejší exploze odmítá.

Na Bali míří zahraniční i domácí experti

Do místa se sjíždějí domácí i zahraniční experti, aby pomohli policii najít jakékoli stopy, které by je dovedly k pachatelům. Z Jakarty přijede nejméně osm soudních lékařů, kteří pomohou při identifikaci obětí. Australané, kteří mají bohužel mezi mrtvými své občany, vyslali do země také několik specialistů.

Český velvyslanec na Bali Jaroslav Veselý řekl Českému rozhlasu, že vyšetřování považuje za kvalifikovanější, než jaké se zde odehrálo před třemi lety. "Policie uzavřela prostor a pátrá po zbytcích náloží. Tak, aby mohla provést analýzu a identifikovat případné zdroje útoků," popsal postup vyšetřovatelů Veselý.

Do postižené oblasti se vydal indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono, který akci odsoudil a označil za dílo teroristů. Jak pro televizi BBC připomněla odbornice na Indonésii Kirsten Schulze, na Bali teroristé zaútočili už před třemi lety, kdy zabili více než 200 lidí.

"Myslím, že existují tři důvody proč vybrat pro útok právě Bali. Za prvé je to turistické centrum, kde je plno lidí ze západu. Druhým důvodem jsou obyvatelé ostrova. Nejsou to muslimové a jsou nakloněni turistice. Už jen tím špiní muslimské hodnoty. Za třetí, Bali je v historii Indonéského terorismu jediným pořádným úspěchem. V roce 2002 tu bylo mnoho obětí z řad turistů a zároveň málo muslimských mrtvých," analyzuje důvody opakovaného útoku na Bali Schulze.

Na pláži Kuta spáchali v říjnu 2002 islámští radikálové pumový útok. Zahynulo při něm 202 lidí, většinou cizinců. Poté provedli nejméně dva další atentáty, a to v hlavním městě Jakartě. Přišlo při nich o život nejméně 23 osob.

Marika Táborská, Marie Matúšů, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme