Výbuchy v Ankaře zabily nejméně 86 lidí, zraněných je na 200

Nejméně 86 obětí a 186 zraněných si vyžádala dvojice explozí, ke kterým došlo dnes dopoledne na křižovatce před frekventovaným hlavním nádražím v tureckém hlavním městě Ankara. Aktuální údaje odpoledne uvedl ministr zdravotnictví. Předchozí informace hovořily o 30 mrtvých a 126 zraněných. V době výbuchu se před nádražím scházeli lidé, kteří se chystali vyrazit na demonstraci proti bojům s Kurdy. Podle oficiálního prohlášení turecké vlády šlo nejspíše o teroristický útok. K dvojité explozi u hlavního vlakového nádraží se zatím nikdo nepřihlásil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K výbuchu došlo 3 týdny před volbami do tureckého parlamentu

K výbuchu došlo 3 týdny před volbami do tureckého parlamentu | Zdroj: ČTK

Podle tureckého premiéra Ahmata Davutoglu existují jasné důkazy, že útok v Ankaře spáchali dva sebevražední atentátníci. Premiér vyhlásil třídenní smutek.

Útok přišel jen několik týdnů před plánovanými předčasnými volbami. Policie incident intenzivně šetří. „Zatím došlo ke zvýšení bezpečnostních opatření v Ankaře, k uzavření ulice před hlavním vlakovým nádražím,“ řekl Českému rozhlasu zástupce českého velvyslance v Ankaře Martin Lubojacký.

„Víme, že v rámci vyšetřování bylo zadrženo několik jednotlivců, ale pokud je nám známo, k útoku se doposud nepřihlásila žádná organizace.“

Turecký premiér Ahmet Davutoglu svolal kvůli tragické události zasedání bezpečnostní rady. Jednal mimo jiné s ministry vnitra a zdravotnictví, šéfem policie a rozvědky a starostou Ankary. Schůzky se účastní i prezident Recep Tayyip Erdogan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Doposud se nepotvrdilo, že by mezi zraněnými byl český občan, řekl Českému rozhlasu Martin Lubojacký, zástupce vedoucího české ambasády v Ankaře

Podle Erdogana byl bombový útok pokusem o rozdělení turecké společnosti.

Exploze zasáhly účastníky pochodu za mír mezi vládou a kurdskými separatisty ve chvíli, kdy se scházeli v prostoru před budouvou nádraží.

Mírový pochod spoluorganizovala nová opoziční strana HDP, která hájí zájmy kurdské menšiny a která uspěla v červnových parlamentních volbách.

"Procházel jsem kolem, když vybuchla první bomba. Upadl jsem na zem a pak přišla druhá, daleko silnější exploze," popsal událost očitý svědek.

Strana HDP tvrdí, že byl zločin namířený speciálně proti jejím členům a odpovědnost za něj přisoudila státu.

„Počty obětí, o kterých víme, jsou velmi dramatické. Nemohu ta čísla zatím upřesňovat, ale je to tragický výjev. Slyšeli jsme, že tam mohli být dva sebevražední útočníci s bombami,“ řekl lídr opoziční Republikánské strany Kemal Kilicdaroglu.

„Chceme zjistit, co se opravdu stalo. Nechci teď na nikoho ukazovat prstem. Ale pochopitelně se musím ptát: ukazuje to, jak je tato země řízena? Myslím, že bychom tady spolu mohli žít v míru,“ dodal.

Dosluhující vláda pod vedením islamistické strany AKP v červenci ukončila příměří s kurdskými povstalci a obnovila s nimi boje na jihovýchodě země i v sousední Sýrii a Iráku.

Prokurdští aktivisté se kromě sporu s vládou angažují v boji s fanatickou skupinou Islámský stát. Právě džihádisté by mohli mít na svědomí i poslední útok v Ankaře.

Vedení povstalců ze zakázané strany PKK v reakci na útok přikázalo svým členům zastavit veškeré bojové aktivity v Turecku s výjimkou sebeobrany.

K bombovému útoku došlo pouhé tři týdny před předčasnými volbami do tureckého parlamentu. Ty nedávné neumožnily vznik nové vlády.

ČTK, Lubica Bergmanová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme