Výbuchy v Kábulu poblíž pohřbu oběti pátečních protestů si vyžádaly nejméně šest životů

Útok na pohřeb jedné z obětí pátečního střetu demonstrantů a policie si vyžádal nejméně šest mrtvých. Dalších 87 lidí bylo zraněno. Upřesněnou bilanci obětí útoku uvedlo podle agentury Reuters afghánské ministerstvo vnitra. Přítomní vicepremiér a ministr zahraničí vyvázli bez úhony. K incidentu se nikdo nepřihlásil, radikální hnutí Tálibán jakoukoliv svou účast na útoku popřelo.

Kábul (Aktualizováno: 23:10 3. 6. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující okolo mrtvých, kteří byli zabiti při protestech v Kábulu.

Protestující okolo mrtvých, kteří byli zabiti při protestech v Kábulu. | Zdroj: Reuters

Prezident Ašraf Ghaní prohlásil, že země je terčem útoku a vyzval k jednotě. „Musíme být silní a jednotní," napsal na svém twitterovém účtu.

Původní informace o počtu mrtvých a zraněných se rozcházely a bilance je stále upřesňována. Mluvčí ministerstva zdravotnictví uváděl podle agentury DPA až 20 mrtvých a 119 zraněných.

Tři nálože explodovaly krátce po sobě při pohřbu syna místopředsedy horní komory parlamentu, Rady starších. Mezi účastníky smutečního procesí pohřbu této prominentní oběti byli i výkonný premiér Abdulláh Abdulláh a ministr zahraničí Salahuddín Rabbání. Oba vyvázli z útoku bez úhony.

Abdulláh to potvrdil z televizní obrazovky. Jak řekl, útok spáchali tři sebevražední atentátníci, kteří se zamíchali mezi truchlící osoby.

Pohřbívaný muž byl jednou z nejméně osmi obětí, které si v pátek vyžádaly střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami na protivládní demonstraci v Kábulu. Několik stovek lidí tam požadovalo rezignaci vlády prezidenta Ašrafa Ghaního kvůli špatné bezpečnostní situaci v zemi.

Ve středu v Kábulu otřásla vládní a diplomatickou čtvrtí exploze, když sebevrah odpálil nálož ukrytou v cisternovém autě v blízkosti německého velvyslanectví. Zahynulo 90 lidí a více než 450 utrpělo zranění. Většinu obětí tvořili afghánští civilisté, včetně žen a dětí. K atentátu se nikdo nepřihlásil a afghánské úřady z něj podezírají extremistickou síť Hakkání, která je napojená na hnutí Taliban.

Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Prezident Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi hnutí Taliban a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát. Vláda podle odhadů USA kontroluje jen asi 60 procent území. Okolo 13 tisíc vojáků NATO v současné chvíli pomáhá cvičit afghánské bezpečnostní síly proti Talibanu a dalším skupinám.

Od začátku letošního roku zahynulo při střetech s islamisty více než 1000 příslušníků afghánských bezpečnostních sil. O život přišlo i více než 700 civilistů. Podle OSN také dalších přibližně 75 tisíc Afghánců od ledna opustilo své domovy

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme