Vychází pět let uzamčená autobiografie Thatcherové, očekává se bestseller

Pohřeb baronky Thatcherové je hlavní událostí, kterou dnes žije Británie. Není ale událostí jedinou. Vychází její autorizovaný životopis, vydaný, jak si přála, posmrtně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřela dosud jediná premiérka Velké Británie Margaret Thatcherová - archivní foto | Zdroj: ČTK

Autorem životopisu je bývalý šéfredaktor londýnského listu Daily Telegraph Charles Moore, který premiérku znal velmi dobře.

Všeobecně se očekává, že to bude okamžitý bestseller, který zmizí z knihkupectví během několika hodin.

Co přesně v životopise je, nikdo neví. Charles Moore, i když je tedy obdivovatelem Železné lady a její politiky, se rozhodně nevyhýbá kritice bývalé premiérky.

Nemůže si totiž dovolit napsat jednoznačně pochvalnou knihu.

Ví se, že kniha byla sjednána s nakladatelem asi před pěti lety a baronka ji nečetla.

Moore měl přístup do soukromého archivu Thatcherové, k dokumentům jejího kabinetu. Ty podléhají utajení po dobu třiceti let, takže bychom se měli dozvědět ledacos zajímavého.

A velmi brzy má také vedle vázaného vydání vyjít brožované, aby k němu měly přístup nejširší vrstvy.

ONLINE: Británie se loučí s bývalou premiérkou Margaret Thatcherovou

Číst článek

Železná lady napsala sama svůj životopis v několika verzích. Když se podíváme na záznamy o vypůjčování těchto knih v knihovnách, tak je jasné, že o její knihy je neustále velký zájem.

Vydala celkem tři, první byla Léta v Downing street. To bylo tři roky po jejím odchodu z úřadu v roce 1993. Pak Cesta moci o dva roky později a do třetice napsala Statecraft (česky jako Umění vládnout) v roce 2002.

Její knihy se neustále prodávají.

Knih je mnoho

Kromě autorizovaného životopisu baronky Thatcherové od Charlese Moora a jejích vlastních knih jsou k mání také další díla od jiných autorů.

Knih je tedy hodně, těší se velkému zájmu. Například ta od bývalé členky Thatcherové vlády Gillian Shephardové, která je dnes lady, sedí ve Sněmovně lordů. Shephardová napsala knihu Práce s Margaret Thatcherovou, která vyšla v polovině března.

Jiný životopis připravený k vydání je od Robina Harrise, ten v těchto dnech vycházel v novinách Daily Mail. A k vydání se připravuje také další autobiografie, jež má vyjít koncem měsíce.

Margaret Thatcherová a George Bush starší | Foto: Bílý dům

Na trhu jsou dále i knihy citátů Margaret Thatcherové a její projevy.

Pohřeb do uhelné šachty

Thatcherová nenechala nikoho ze svých současníků vlažným. Britové ji buď měli rádi, nebo ji nesnesli. Těch stupňů nenávisti bylo mnoho.

Třeba když propukla polemika v otázce, zda se má hradit pohřeb Thatcherové ze státní pokladny, tak jeden z názorů pronesl režisér Ken Loach.

Navrhl, aby se pohřeb zprivatizoval a ta nejnižší nabídka aby se využila.

Jiný člověk, jakýsi horník z hrabství Yorkshire, pak řekl, že by se mělo ušetřit spuštěním těla Margaret Thatcherové do jedné z uhelných šachet, které v osmdesátých letech nechala zavřít.

Thatcherová v lidech vzbuzovala silné pocity. Byla to kontroverzní osobnost.

Jednoznačně to ale byla i velká britská vlastenka, která milovala svobodu a své ideály tvrdě prosazovala z pozice nejvyššího úřadu v zemi. Jejím trvalým odkazem zajisté zůstane rozhodující role v osvobození Falkland. Už proto si uznání zaslouží.

Milan Kocourek, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme