Východ EU zaostává s prosazováním práv spotřebitelů. Podle Jourové i kvůli jim samotným

Práva spotřebitelů na východě Evropské unie se stále prosazují hůř než na západě společenství. Tvrdí to Evropská spotřebitelská organizace i eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová. Podle ní jsou spotřebitelé ve střední a východní Evropě méně nároční a nedokážou se tolik prát za svá práva jako občané starých členských zemí. Příčiny vidí Jourová také v přístupu vlád a obchodníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Jourová | Foto: Evropská komise

„Myslím si, že je to nízkou prioritou ze strany vlád a že tam může být i silný lobbing ze strany podnikatelské sféry, protože když se na to podíváme z blízka, tak každé opatření, které je v zájmu zvýšení ochrany spotřebitelů, může přinášet další náklady obchodníkům a producentům,“ tvrdí Jourová.

Slabší postavení spotřebitelů na východě Evropské unie pak podle české zástupkyně v Evropské komisi zneužívají nepoctiví podnikatelé:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na východě EU se práva spotřebitelů stále prosazují hůř než na západě. Jourová vidí příčiny v přístupu vlád, obchodníků i spotřebitelů

„Bohužel, je to asi přirozená reakce. Pokud jsou někde nenároční lidé, kterým se dají prodat nekvalitní výrobky, tak to někteří obchodníci budou vždy zkoušet. Tím ale nechci urážet slušné obchodníky, kteří to nedělají.“

Podle generální ředitelky Evropské spotřebitelské organizace Monique Goyensové se v tomto regionu zlepšila úroveň ochrany spotřebitelů například v Česku.

„Určitě se to zlepšilo v České republice, bohužel to neplatí o celé východní Evropě. V tomto regionu jsou některé země, kde se ta situace dokonce zhoršuje. To nás znepokojuje, protože spotřebitelská práva by měli mít zajištěna všichni. To se ale neděje,“ říká.

Zhoršení spotřebitelských práv se podle Goyensové týká evropských zemí na východ českých hranic:

„Jsme toho svědky v Bulharsku a Rumunsku. Tam je pro spotřebitelské hnutí a spotřebitelská práva opravdu problém, aby se prosadily. Velmi znepokojivá situace je v Maďarsku, kde z politických důvodů čelí občanská hnutí potížím obecně.“

Slova šéfky zastřešující organizace evropských ochránců spotřebitelů potvrzuje prezidentka maďarské spotřebitelské asociace Teréz Ditzová. Hlavním problémem je podle ní nedostatek peněz na fungování spotřebitelských sdružení, která musejí v Maďarsku suplovat činnost státu.

„Občanská hnutí na ochranu spotřebitelů jsou v Maďarsku v prekérní situaci. Ocitla se v pasti malicherných materiálních problémů a spíše než potíže spotřebitelů řeší, jestli dokážou zaplatit příští účet za telefon,“ přibližuje Ditzová neradostné postavení maďarských ochránců spotřebitelů.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme