Východ Libye se pomalu vzpamatovává z Kaddáfího režimu

Poté co povstalci v Libyi dobyli větší část hlavního města Tripolisu včetně komplexu budov Bab al Azízija, jakési základny Muammara Kaddáfího, propukly v ulicích libyjské metropole oslavy. Strhávaly se prorežimní plakáty a padaly sochy. Relativní stabilitu, která je už několik měsíců na východě země, se postupně daří nastolovat i v dalších částech země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid ulic v Benghází | Foto: Martin Dorazín

Situace ve východní Libyi je už od jara stabilizovaná, funguje tam prozatímní státní správa i základní služby. „V posledních týdnech je problém hlavně s dodávkami elektřiny. Východ si musí vystačit s omezenými zdroji, například v Benghází pět šest hodin nejde proud a tyto výpadky se opakují i dvakrát denně,“ popisuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obnově válkou i diktaturou zničené Libye informuje zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Libye nebyla úplně zaostalou zemí, ale infrastruktura je zastaralá, protože v posledních letech se zejména na východě příliš neinvestovalo. „Kaddáfí neměl východ země rád a oprávněně se ho obával, že právě tam proti němu vypukne vzpoura,“ vysvětluje Dorazín.

Prostředky na obnovu Libye a základní chod státu by měla prozatímní vláda dostat na konferenci, která se právě koná v Kataru. Na zajištění chodu nemocnic, zásobování vodou a elektřinou by měli Libyjci dostat asi 2,5 miliardy dolarů. Později obdrží další peníze z Kaddáfího zahraničních účtů, což přislíbily Spojené státy i Evropa.

Zatímco východ už se pomalu vzpamatovává ze čtyřicet let trvající diktatury, na řadě míst – především na západě u hranic s Tuniskem – se stále bojuje. Kaddáfího jednotky se zatím nemíní vzdát a dál útočí na města tanky a raketami. Hlavním sídlem těchto jednotek je nyní diktátorovo rodiště Syrt, které leží uprostřed země mezi Bengházím a Tripolisem.

Podle Dia Addín Felfela, místopředsedy Sdružení Libyjců žijících v České republice, už nemají prokaddáfíovské síly jednotné velení a jde spíše o řadu izolovaných skupin. „Už nejsou ve spojení mezi sebou ani nemají jednoho velitele. Dočasně bylo přerušeno telefonní spojení, aby se nemohli tak snadno domlouvat,“ říká Dia Addín Felfel.

Martin Dorazín, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme