Co s Merkelovou? Východoněmečtí lidovci nechtějí kancléřku v kampani, provokovala by příznivce AfD

Zástupci křesťanských demokratů (CDU) v bývalém Východním Německu nechtějí, aby se do zemských volebních kampaní v regionech na východě země zapojovala kancléřka Angela Merkelová. Ta stranu do loňského prosince vedla, a i když zůstává celostátně nejpopulárnější německou političkou, u části obyvatel na východě je velmi nepopulární. Volby do zemských sněmů se konají v Sasku a Braniborsku letos v září, v Durynsku pak na konci října.

Drážďany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti, kteří protestovali proti udělení čestného občanství východoněmeckého Templinu kancléřce Angele Merkelové

Demonstranti, kteří protestovali proti udělení čestného občanství východoněmeckého Templinu kancléřce Angele Merkelové | Foto: Axel Schmidt | Zdroj: Reuters

„Vystoupení Merkelové během kampaně nám v Sasku nám nepomohou,“ řekl deníku Spiegel zemského sněmu v Drážďanech a politik CDU Matthias Roessler.

Z ‚Kohlovy dívenky‘ nejmocnější ženou světa. Angela Merkelová po 18 letech končí v čele CDU

Číst článek

Podobně to vidí i předseda frakce CDU v durynském zemském sněmu Michel Heym, podle nějž se o účasti Merkelové v kampani ještě musí diskutovat. „Její účast pro nás pravděpodobně nebude přínosem,“ cituje Heyma Spiegel.

Nižší platy i odpor k imigrantům

Ačkoli sama Angela Merkelová vyrostla v Templinu na severovýchodě Braniborska, politička ve východním Německu narazila na odpor k jí prosazované migrační politice. Toho si je vědoma i sama Merkelová: „Nepovažuji to za překvapivé, že je ve východním Německu frustrace,“ řekl kancléřka na konci ledna v rozhovoru s týdeníkem Die Zeit.

Roli podle ní hraje například to, že lidé z východu mají dodnes v průměru nižší platy, jsou výrazně podreprezentováni ve vedoucích pozicích v politice i byznysu nebo jejich přesvědčení, že na ně obyvatelé západních částí spolkové republiky hledí s nezájmem. A dopad měl i příchod vysokého počtu uprchlíků v posledních letech, k němuž přispělo také její rozhodnutí ze září 2015 neuzavřít německé hranice.

Šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová | Foto: Andreas Gebert | Zdroj: Reuters

Na východě Německa v souvislosti s tím výrazně stoupl počet útoků proti běžencům a azylovým zařízením a vzrostla popularita protiimigrační stany Alternativa pro Německo (AfD), která má v podzimních volbách velké šance na úspěch.

Vypískaná kancléřka

Sama nástupkyně Merkelové v čele CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová nedávno zdůraznila, že rok 2015. Vedle spojování lidskosti s tvrdostí v přístupu k uprchlíkům, společných evropských standardů nebo rychlejšího posílení Frontexu je podle Krampové-Karrenbauerové také nutné zavést migrační monitoring, díky němuž bude možné sledovat, kde ve světě vznikají migrační ohniska.

Německý poslanec AfD Bystroň si během služební cesty zastřílel s rasisty. Zeman ho nedávno přijal na Hradě

Číst článek

CDU má z volební kampaně zkušenosti z protestů odpůrců Merkelové (a často příznivců AfD), kteří v minulosti političku na setkáních s voliči vyhvízdali. V samotném Braniborsku se tak počítá s účastí kancléřky pouze na menších uzavřených mítincích. „Nebudou žádná shromáždění na náměstí v centru města,“ avizoval šéf durynské CDU Mike Mohring.

Před květnovými volbami do Evropského parlamentu plánuje Merklová účast jen v jednom setkání lídrů evropských lidovců, absolvovat má také sérii debat s občany moderovaných novináři.

V souvislosti s evropskými i německými zemskými volbami informovala německá redakční skupina Redaktionsnetzwerk Deutschland s odvoláním na zdroje ze zpravodajských služeb o tom, že civilní kontrarozvědka (BfV) vyšetřuje vazby Ruska na dvě politické strany: kromě neonacistické strany Pravice (Die Rechte) má jít také právě o AfD. Ani jedna z německých rozvědek se k těmto informacím nevyjádřila, napsala agentura Reuters.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme