Východní Asii ovládli hladoví duchové

Číňané slaví svátek hladových duchů. Tradiční svátek, který připadá vždy na sedmý měsíc lunárního kalendáře, si připomínají i čínské komunity žijící ve východní a jihovýchodní Asii. Tradiční pálení papírových peněz i pořádání hostin proto můžete zažít i v Malajsii nebo Singapuru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavilón Malajsie | Foto: Robert Mikoláš

Několik lidí zapaluje u malého svatostánku vonné tyčinky, další přinášejí ovoce. A poté pálí papírové peníze. Vše na počest zemřelých. Srpen je totiž měsícem hladových duchů, kdy se otevírají pekelné brány a vyhládlí duchové navštěvují zemi.

Silnice v těchto dnech proto lemují malé červenozlaté oltáříky, večer se pak pořádají hostiny, kdy stolovníky jsou jak živí, tak i mrtví hledající jídlo.

Svátek hladových duchů je slaven buddhisty a taoisty vždy 15. den sedmého měsíce lunárního kalendáře.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Hladoví duchové.mp3

Podle legendy totiž Buddha odsoudil matku oddaného mnicha Mu Liena za její pozemské hříchy k hladovění v pekle. Mu Lian však Buddhu tak úpěnlivě prosil, aby se nad ní slitoval, až ho vyslyšel. Podle jeho rady pak mnich 15. dne sedmého měsíce lunárního kalendáře přichystal velkolepou hostinu pro sedm generací svých zemřelých předků. Od té doby jeho matka už nikdy netrpěla v pekle hladem.

V každé zemi, kde žijí čínské komunisty, má tento festival specifickou podobu. Například v Singapuru jsou jeho součástí i hudební a taneční vystoupení. Naopak podle udržované tradice jsou zcela vyloučeny některé aktivity.

„Věříme, že tento měsíc není šťastný, proto lidé během této doby nekupují nový byt a ani se nestěhují. Takovéto životní rozhodnutí totiž není dobré ani pro rodinu ani pro jednotlivce, může přinést jen smůlu. Někteří se dokonce tak bojí, že ani nechodí plavat, protože by je prý duchové mohli stáhnout pod vodu, jiní zase raději nezůstávají večer příliš dlouho venku,“ vysvětluje 35letá Melanie.

Obavy ale letos potrvají jen do 7. září, kdy svátek hladových duchů končí.

Robert Mikoláš, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme