Syrskou Východní Ghútu opouštějí poslední bojovníci. Obklíčení končí po pěti letech

Ze zbytku syrské povstalecké enklávy Východní Ghúta se evakuují poslední ozbrojenci. Bojovníky islamistické skupiny Džajš al-Islám přepraví autobusy přes vládou kontrolované území na sever Sýrie, který okupuje Turecko. O přemístění vojáků a ukončení obklíčení Východní Ghúty po pěti letech píše státní agentura SANA.

Dúma (Sýrie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Doufám, že se mí synové dostanou z Ghúty ven a ti, kteří jsou zadržení, že se jim podaří dostat se na svobodu. Chceme žít společně, a pokud bude náš dům rozbořený, postavím tam stan, jako je tenhle, a začneme všichni znovu,“ říká Amíra Gharmúšová.

Gharmúšová odešla z Východní Ghúty před čtyřmi lety poté, co jí povstalci zabili dceru. Utíkala se dvěma syny, které ale pak zatkla syrská vládní policie a od té doby o nich neslyšela.

Další čtyři synové v Ghútě zústali, uvěznění pozdější frontovou linií. Amíra doufá, že se se všemi svými přeživšími dětmi už brzy znovu shledá.

Po šesti týdnech bombardování je Dúma posledním městem východní Ghúty, které je pod kontrolou protivládních rebelů. Do Idlibu bylo z východních předměstí Damašku podle státní agentury SANA za poslední dva týdny převezeno na 38 tisíc povstalců a civilistů, přes 100 tisíc jich pak bylo z různých částí Sýrie evakuováno do státem kontrolovaných oblastí.

Syrská armáda vyzývá zbylé obyvatele Dúmy, aby město opustili, jinak prý budou muset čelit plnohodnotné ofenzívě. Pád Dúmy bude největší porážkou rebelů od roku 2016, povstalecké skupiny tak přijdou o dosud důležitou baštu nedaleko syrské metropole. Právě Dúma byla jedním z center protestů proti režimu prezidenta Bašára Asada, které vyústily v nyní již sedm let trvající krvavý konflikt.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme