Rusko otevře ve zdecimované syrské Ghútě humanitární koridor, zní z ministerstva obrany

Rusko bude od úterka dodržovat příměří ve východní Ghútě, a to denně vždy od 9.00 do 14.00 místního času (tedy od 8.00 do 13.00 SEČ). Informovala o tom v pondělí agentura RIA Novosti s odvoláním na ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. Podle něj to nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Agentura neuvedla, kolik dní má příměří trvat.

Moskva/Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři pomáhají dětem v bombardované Ghútě | Foto: Bassam Khabieh | Zdroj: Reuters

Ke klidu zbraní vyzvala v sobotu v rezoluci Rada bezpečnosti OSN, která žádala, aby se příměří v Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně 30 dní. Cílem příměří má být podle Rady bezpečnosti právě umožnění humanitární pomoci do obléhaných oblastí a evakuace zraněných a nemocných.

Rezoluce byla přijata zejména v reakci na zintenzivnění bombardování východní Ghúty letadly syrského režimu podporovaného Ruskem. Jen za poslední týden tam zahynulo přes 520 civilistů. Ve východní Ghútě je v obležení vládních jednotek na 400 tisíc lidí, jimž se nedostává potravin, léků a téměř vyčerpána je už i zdravotní pomoc.

RIA Novosti v pondělí informovala, že Rusko bude dodržovat příměří ve východní Ghútě od úterka každý den vždy od 9.00 do 14.00 místního času (tedy od 8.00 do 13.00 SEČ). V té době bude otevřen humanitární koridor a civilisté budou moci oblast opustit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme