Východní Němci si žijí stále lépe, západ však ani po 24 letech nedohnali

Západní a východní Německo neexistují už více než dvacet let. Alespoň oficiálně. Hranici mezi bohatým západem a chudým, dříve socialistickým východem cítí i tolik let po sjednocení spousta Němců. Německá vláda každý rok od sjednocení v roce 1990 projednává, jak velký rozdíl mezi oběma zeměmi je. Když dnes ministr vnitra Hans-Peter Friedrich představil parlamentu závěry výroční zprávy, mohl se vůbec poprvé za uplynulé dvě dekády pochlubit i pozitivními trendy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrotrabant

Elektrotrabant | Foto: Michal Malý

Hlavním pozitivním trendem, který zpráva zmiňuje, je to, že se zastavilo vysídlování východního Německa, které začalo po sjednocení.

Během více něž dvaceti let se počet obyvatel ve východním Německu zmenšil asi o 14 procent. Třeba dříve stotisícový Frankfurt nad Odrou má dneska jen 60 tisíc obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu o stavu Německa přiblížil redaktor Pavel Polák

Další pozitivní trend se týká nezaměstnanosti. Podle posledních údajů spolkového úřadu práce bylo v říjnu ve východním Německu bez zaměstnání 9,5 procenta lidí, nejméně od roku 1991 a o 0,3 procenta méně než před rokem. Na západě naopak nezaměstnanost mírně stoupla.

Východní Německo zažilo po změně režimu něco podobného jako Československo po roce 1989. Státní podniky, které padly většinou do rukou západoněmeckým firmám, bankrotovaly, hodně se také rozkradlo, a výsledkem byla vysoká nezaměstnanost. Právě kvůli ztrátě zaměstnání má pro spoustu východních Němců euforie ze znovunabyté svobody hořkou příchuť.

I přes pozitivní trendy vyznívá srovnání mezi západem a východem Německa pořád v neprospěch východu.

„Nové spolkové země,“ jak se východu v Německu politicky korektně říká, mají nižší hospodářský výkon než západ – jsou zhruba na 70 procentech – a nižší tam jsou i platy.

Pakt solidarity skončí v roce 2019

Problémem východu je také počet starých lidí, který tam narůstá, právě i proto, že spousta mladých lidí odešla dříve na západ.

I když západní Německo investovalo do východu miliardy eur, ukazuje se, že spojit dvě země po padesáti letech je manažersky mnohem složitejší projekt, než jak se zdálo v roce 1990.

Nové spolkové země jsou dnes schopné pokrýt vlastní výdaje jenom z necelých 60 procent, zbytek dostávají ze státní kasy, tedy vlastně ze západního Německa, a také z evropských fondů.

V roce 2019 by měl navíc doběhnout takzvaný Pakt solidarity, který jednoduše řečeno přesouvá peníze ze západu na východ, aby se východ dostal na úroveň západního Německa. Tam však východní Německo v roce 2019 určitě nebude.

Pavel Polák, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme