Východní Německo se vylidňuje, opuštěné paneláky chce stát zbourat
Východoněmecké paneláky jsou často na obtíž, nemá v nich totiž kdo bydlet. Na okrajích větších měst tak postupně vznikají sídliště duchů. O prázdné byty nemá nikdo zájem, protože okolní prostředí není zrovna příjemné. Tento začarovaný kruh se německá vláda už delší dobu snaží rozetnout demolicí.
„Bylo to typické východoněmecké okresní město. Za komunistů se tady hodně stavělo. Frankfurt měl najednou skoro 100 tisíc obyvatel,“ vzpomíná Udo.
Patří k místním, ve Frankfurtu nad Odrou prožil více než padesát let. Popisuje smutný porevoluční vývoj tohoto města, které leží nedaleko polských hranic.
Východní Německo se vylidňuje. O prázdné byty nemá nikdo zájem. Německo chce paneláky zbourat. Natáčel berlínský zpravodaj Pavel Polák.
„Po revoluci spousta lidí odešla. Dneska má Frankfurt přibližně 60 tisíc obyvatel. Těch 30 tisíc lidí tady opravdu chybí,“ hodnotí Udo.
Východní Německo se vylidňuje. Není tu dost práce. Lidé odcházeli ve velkém a po nich zůstala spousta prázdných bytů, nejčastěji na panelákových sídlištích.
„Snažili se prázdné byty pronajmout Polákům, ale ani oni o to neměli tak velký zájem, jak se původně předpokládalo,“ dodává Udo.
Jednou z nejmladších frankfurtských čtvrtí je Neuberesinchen. Stavět se tu začalo v 70. letech. Vznikla hustá paneláková zástavba, ale po roce 1989 odsud odešla polovina obyvatel.
„Tady všude stály paneláky, kostka vedle kostky, prostě všude. Většinu paneláků už zbourali. Místo nich tu roste tráva,“ ukazuje paní Helga.
V Neuberesinchen žije a vývoj posledních let bere s těžkým srdcem: „Moje dcera na konci 80. let musela o zdejší byt bojovat, aby ho dostala. A teď je to tady pusté.“
Německo se rozhodlo sídliště duchů, jako je to ve Frankfurtu nad Odrou, na státní útraty zbourat.