Východní Řecko sužuje rozsáhlý požár. Situaci komplikuje vítr, hasičům pomáhají dobrovolníci

Řečtí hasiči se snaží uhasit požár, který se rozhořel v neděli severovýchodně od Atén. Plameny se dostaly do blízkosti obydlených oblasti ve vesnici Grammatiko, vzdálené asi 30 kilometrů od centra Atén. Mluvčí hasičů řekl, že situaci komplikuje vítr, který stále mění směr.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ohroženy jsou také obce Kalamos a Varnavas, jež leží ve východní části oblasti Attika, k níž patří také řecká metropole. Představitelé obcí požádali o nasazení většího počtu hasicích letadel. „Obáváme se, že to, co se nám včera (v neděli) podařilo zachránit, dnes shoří,“ řekla jedna zástupkyně správy Varnavasu.

Do hašení je zapojeno 160 hasičů, jimž pomáhají dobrovolníci. Velitel civilní ochrany Jannis Kapakis situaci popsal jako velice složitou. Oheň se původně přiblížil k pobřeží a pak se stočil zpět do obydlených oblastí.

Podle informací agentury Reuters nejsou hlášeni zranění, ale požáry zničily desítku domů. Úřady nařídily evakuaci dvou kempů pro mládež.

Z Kalamosu, odkud se požár šíří, odešlo v neděli několik set obyvatel a noc strávili na pláži. „Byl to hrozný zmatek. Domy byly v plamenech, lidé utíkali, byli zoufalí, nastal chaos. Byl to velký požár,“ sdělil jeden z obyvatel obce agentuře Reuters.

Příčina požáru zatím není jasná. Řecko ale patří k jihoevropským zemím, které se v tomto období potýkají s ohněm často. Začátkem srpna plameny zničily asi 2000 hektarů na ostrově Kythéra a v následujících dnech hořelo na třech dalších místech. Velké požáry postihly letos Portugalsko, bojuje s nimi Itálie i Chorvatsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme