Východní země EU dostanou v případě hospodářských problémů větší finanční pomoc

Evropská unie dá víc peněz na případnou pomoc východním členským zemím. Shodli se na tom lídři sedmadvacítky na summitu v Bruselu. Zvýšení finančních prostředků navrhla Evropská komise.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Mirek Topolánek

Angela Merkelová a Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Fond slouží na pomoc zemím, které nemají společnou měnu euro. To jsou v praxi především východní členské státy. K dispozici pro ně původně bylo 25 miliard eur. Téměř 10 miliard už ale vyčerpalo Maďarsko a Lotyšsko.

Komise navrhla zdvojnásobení fondu na 50 miliard eur, tedy asi 1,3 bilionu korun. Podle předsedy Komise José Manuela Barrosa se na konkrétním navýšení dohodnou státníci na dnešním jednání.

Podle řady ekonomů je region střední a východní Evropy silně zasažen současnou hospodářskou a finanční krizí. Češi, Slováci nebo Poláci ale upozorňují, že nelze všechny státy házet do jednoho pytle. Například české banky finanční krize prakticky nezasáhla.

Nabucco stále ve hře o finanční podporu z evropských peněz

Jedním z nejspornějších témat summitu Evropské unie, prvního pod českým předsednictvím, je rozdělení skoro 4 miliard eur na energetické projekty. Ty mají pomoci snížit závislost Evropy na dodávkách plynu z Ruska.

Ke konkrétním krokům pro posílení energetické bezpečnosti se Unie odhodlala po plynové krizi na počátku ledna, kdy došlo k přerušení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Některým zemím se ale nelíbí zamýšlená finanční podpora prozatím málo připraveného projektu plynovodu Nabucco ze střední Asie.

"Nabucco je v návrhu projektů explicitně uvedené. Je stále na seznamu," potvrdil polský ministr pro evropské záležitosti Mikolaj Dowgilewicz. Proti podpoře projektu se stavělo hlavně Německo, protože Nabucco je zatím jen ve stadiu úvah a neexistuje na něj ani předběžný projekt.

Podle polského ministra je ale naděje na dosažení kompromisu, protože nový návrh českého předsednictví trochu změnil způsob, odkud miliardy na energetické projekty vzít a jak je rozdělit.

Mezi projekty patří i zvětšení kapacity plynových zásobníků v Česku za 35 milionů eur. Dalšími jsou například výstavba terminálu na zkapalněný plyn v polském přístavu Svinoústí nebo propojení plynovodů mezi jednotlivými státy.

Pavel Novák, Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme