Východoevropští špióni se nemohou domáhat slibů CIA

Bývalí východoevropští špióni, kteří pracovali pro Spojené státy, nemohou vymáhat soudně na CIA slíbenou doživotní ochranu a finanční zabezpečení. Vyplývá to z rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, který se shodl na revizi příslušného rozhodnutí soudu nižší instance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CIA

Případ vysoce postaveného východoevropského diplomata a jeho manželky, kteří byli rozhodnuti před komunismem utéct na západ, ale byli CIA přemluveni, aby zůstali na místě a pracovali jako američtí agenti, se neměl podle stávající praxe vůbec dostat k soudu.

Nejvyšší soud se opírá o ustanovení z dob občanské války, podle kterého soudy nemohou řešit nároky špionů, protože by to odhalilo, za jakých podmínek Spojených státům sloužili.

CIA působící od roku 1947 se zatím podařilo odrazit bývalé špiony, kteří se chtěli soudně domáhat doživotní ochrany a zabezpečení slíbené při naverbování. Pár, který se obrátil na soud tvrdí, že se o něj CIA ve Spojených státech přestala náležitě starat.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme