Vydání duchovního Gülena do Turecka žádá od Washingtonu i turecká opozice

Turecká opozice se připojila k výzvě Spojeným státům, aby vydaly duchovního Fethullaha Gülena. Podle vedení kemalistické strany CHP má stanout před soudem v Turecku. Ankara tvrdí, že právě on byl strůjcem nedávného pokusu o převrat. Požadavek vydání zopakoval i turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Podle něj to bude pro další turecko-americké vztahy určující. Ankara se totiž snaží napravit i poškozené vztahy s Moskvou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský duchovní Fethullah Gülen

Islámský duchovní Fethullah Gülen | Foto: BBC News, zdroj: YouTube.com

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navštíví počátkem srpna Rusko. Vztahy mezi oběma zeměmi se teď rychle zlepšují. V Moskvě bude žádat zrušení ruského embarga na dovoz tureckých potravin.

Pokročit má i projekt plynovodu Turkstream z Ruska do Turecka. Ankara také potvrdila, že s jednáními o Kypru nadále počítá.

„Pro řecko-kyperské představitele je to poslední příležitost. Vždy přeci říkali, že chtějí žít společně a v míru, pak ale rozhovory zmařili. Doporučuji jim, aby k této příležitosti přistupovali moudře," uvedl turecký premiér Binali Yıldırim.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme