Vydatné deště v Evropě si vyžádaly několik obětí

Prudké srážky sužují oblasti od jihovýchodní Francie přes jižní Německo, Švýcarsko, Rakousko až po severní Itálii. Deště způsobily záplavy, z některých míst jsou hlášeny i oběti na životech. V Benátkách se hladina moře zvedla o 120 centimetrů a voda zalila náměstí svatého Marka. Vydatné srážky se v nejbližších hodinách čekají také u nás, podle meteorologů ale povodně rozhodně nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodně v Německu | Zdroj: ČTK

Tři mrtví, zaplavené domy, polámané stromy a milionové škody - to je následek řádění živlů na jihu Německa. Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, v některých okresech byl dokonce vyhlášen kalamitní stav.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský o řádění živlů v Německu

Jedenaosmdesátiletá žena na švábském venkově utonula ve vlastním sklepě, kde ji zaskočila povodňová vlna. Dva další muži se utopili v podzemních garážích nedaleko Augsburgu. Před postupující vodou se snažili ještě se dvěma dalšími motoristy zachránit svá auta. Do garáží se však vylila sousední kanalizace a nedala jim šanci na záchranu.

Jedna mladá žena se pohřešuje poté, co ji přívaly vody a bahna strhly s sebou před očima jejích bratrů. Podle policie je nepatrná šance, že by byla ještě naživu.

Desítky silnic jsou uzavřeny, sklepy domů zatopeny. Panuje tu úplný chaos, přiznává mluvčí místní policie. Ta také už vyzvala obyvatele v nejpostiženějším, desetitisícovem Düdorfu, aby opustili své domovy. Objem srážek v oblasti je rekordní - dosáhl 128 litrů na metr čtvereční za pouhých šest hodin. Prudké deště s bouřkami a silným větrem přišly po horkých dnech v noci na čtvrtek. Silné lijáky zhoršují podstatně situaci i v dalších oblastech Bavorska.

Prudké deště trvají i ve Švýcarsku a v Rakousku. Bouřky provázené průtržemi způsobily v některých oblastech záplavy a značné škody. Ve francouzském Saint-Geoire-en-Valdaine zahynula 87letá žena v troskách svého domu, který se zčásti zřítil. Vlna nepříznivého počasí zasáhla i celý sever Itálie, pod vodou se ocitly Benátky a materiální škody dosahují obrovské výše.

Podle spolupracovnice Radiožurnálu v Římě Vědunky Lunardi silné deště, větrné smršti a krupobití způsobily sesuvy půdy, záplavy, velké hmotné škody a ztráty v zemědělství zejména v severní, ale také ve střední Itálii. Desítky osob musely být kvůli sesuvům evakuovány. Na mnoha místech se polovyschlé potoky přeměnily během několika hodin v bouřlivý proud, který strhával vše, co mu přišlo do cesty.

V Grado moře pohltilo 80 tisíc metrů pláže. V Benátkách se hladina moře zvedla o 120 centimetrů nad normál a voda zalila náměstí sv. Marka a téměř 40 procent města. Pro měsíc červen to je rekordní výše. Je-li tento jev obvyklý na podzim, v červnu je zcela mimořádný - prakticky nemá obdoby.

Vydatné deště se v noci očekávají také u nás. Postihnout by měly Šumavu a západní Čechy. Podle meteorologa Miloše Dvořáka ale u nás nebudou mít zdaleka takovou intenzitu jako v Německu a Itálii. "Některé hladiny řek v povodí Ohře a Vltavy by mohly dosáhnout maximálně prvního stupně povodňové aktivity, takže během noci by nám nic mimořádného hrozit nemělo."

Milan Kopp, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme