Vydejte ředitele z Bhópálu, žádají Indové USA

Vydejte bývalého ředitele chemičky v Bhópálu, žádá Indie Spojené státy. Před dvěma týdny padly rozsudky nad indickými manažery, Warren Anderson, který stál v roce 1984 v čele chemické továrny, ale spravedlnosti stále uniká.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatý chrám, Indie

Zlatý chrám, Indie | Foto: Stanislav Miler

Podle obžaloby nese odpovědnost za tragickou havárii, která před šestadvaceti lety připravila o život patnáct tisíc lidí.

"Indie bude důrazně žádat o vydání Warrena Andersona", oznámil dnes indický ministr Jaipal Reddy, který je členem nově zřízené vládní komise. Ta má prověřit dosavadní postup při vyšetřování katastrofy v Bhópálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Indie žádá potrestání viníků a otevření otázky odškodnění obětí havárie chemičky z roku 184. Podrobnosti přinesl v Odpoledním Radiožurnálu Jaromír Marek ze zahraniční redakce.

O vydání někdejšího šéfa společnosti Union Carbide žádala Indie Spojené státy opakovaně už v minulosti, vždy se ale smířila s negativní odpovědí. Teď jej chce definitivně postavit před soud. Dnes devětaosmdesátietý Warren Anderson žije na předměstí New Yorku. Spravedlnosti uniká už od roku 1984.

Indie chce otevřít otázku odškodnění

Indie chce navíc po letech znovu otevřít i otázku odškodnění obětí havárie. Podle Marka hraje v této otázce roli současná kauza společnosti BP, z jejíhož vrtu v Mexickém zálivu stále uniká nafta a devastuje pobřeží. Připomněl, že administrativa Baracka Obamy si vynutila příslib od firmy BP zaplatit 20 miliard amerických dolarů na odstranění škod a Indie v této souvislosti poukazuje na dvojí metr.

„V Indii se ozývají hlasy, jak je možné, že na jedné straně si Amerika pro sebe vynutí takové odškodnění, když se jedná o její pobřeží a na druhé straně, když americká firma způsobila někde ve světě podobnou škodu, možná rozsáhlejší a tragičtější, nikdo se k ní nezná,“ uvedl.

Dnes už o tom podle něj mluví nejen aktivisté v Indii, ale i zvláštní indická komise, která byla zřízena před dvěma týdny a která by měla prošetřit dosavadní postup jednání s americkou stranou.

„Tato komise dnes také oznámila, že bude tlačit na vydání bývalého ředitele chemičky Warrena Andersona a také otevřela otázku odškodnění,“ dodal Marek.

Jaromír Marek, Katarína Brezovská, Daniela Pavlíčková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme