Vyhlásili nezávislost, nebo nevyhlásili? Puigdemont do Madridu jasnou odpověď neposlal

Katalánský premiér Carles Puigdemont v dopise španělskému premiérovi Marianu Rajoyovi nedává jasnou odpověď, zda region vyhlásil nezávislost, píše Reuters. Nabízí setkání a dialog.

Barcelona (Aktualizováno: 10:34 16. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský premiér Carles Puigdemont

Katalánský premiér Carles Puigdemont | Foto: Ivan Alvarado | Zdroj: Reuters

Ultimátum, které dostal šéf katalánské vlády Puigdemont od španělského premiéra Rajoye, mělo vypršet v pondělí v deset hodin dopoledne. Rajoy od Puigdemonta žádal, aby jednoznačně řekl, zda minulé úterý vyhlásil, či nevyhlásil nezávislost Katalánska.

Není to ode mne projev slabosti, ale upřímný návrh na nalezení řešení problému vztahu španělského státu a Katalánska, který je zablokován už mnoho let,“ napsal Puigdemont v dopise do Madridu.

Katalánsko jako Titanic: nahoře se slaví, dole už utíká

Číst článek

Připomněl v něm, že už minulé úterý dal španělské centrální vládě vážný návrh na dialog. Španělská vláda ale odmítá jakýkoli dialog o tématu, které podle ní odporuje ústavě.

Madrid avizoval, že pokud se katalánští politici do té doby nevzdají plánu na nezávislost oblasti, španělská centrální vláda odebere regionu některé pravomoci.

Podle odpovědi se plánovala španělská vláda rozhodnout, zda aktivovat ústavní článek 155. Ten by jí umožnil odebrat katalánskému regionu některé samosprávné kompetence.

Katalánský premiér byl v posledních dnech pod mimořádným tlakem, zejména příznivců vyhlášení nezávislosti. Hlasy proti nezávislosti zdůrazňují hlavně špatné ekonomické perspektivy samostatného Katalánska.

Ľubica Zlochová, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme