Vyhněte se velkým městům a zůstaňte v areálu hotelu, nabádá ministerstvo Čechy v Egyptě

Ministerstvo zahraničí upozorňuje české turisty v Egyptě, aby neopouštěli hotelové resorty. Češi by navíc v současnosti neměli cestovat do velkých měst, jako jsou Káhira, Alexandrie, Suez, Luxor nebo Asuán. Podle nejnovějších údajů přišlo při krvavých střetech v Egyptě o život přes 620 lidí, zraněných jsou tisíce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté by podle českého ministerstva zahraničí neměli cestovat například do Káhiry

Turisté by podle českého ministerstva zahraničí neměli cestovat například do Káhiry | Zdroj: Reuters

V zemi platí výjimečný stav a v mnoha městech také zákaz nočního vycházení. Egyptská vláda oznámila, že zákaz o dvě hodiny zkrátí, nově by tak měl platit od 21. do 6. hodiny. Přepravu turistů do hotelů by nařízení přesto komplikovat nemělo.

„Z turistických resortů se to vztahuje na oblast Sinaje, to znamená Šarm as-Šajch, Tahab, potažmo Taba, kterou ale obecně ministerstvo zahraničních věcí už delší dobu nedoporučuje jako turistický cíl. Pokud se týče jižní Sinaje a příletu na letiště v Šarm as-Šajchu, máme potvrzeno, že i při nočních příletech by turisté neměli mít žádné problémy s přepravou mezi letištěm a jejich hotelem,“ říká zástupce českého velvyslance v Káhiře Milan Slanec.

Na ulici se vyhýbat davům

Bezpečnostní situace v egyptských letoviscích u Rudého moře je zatím relativně klidná, turisté by se ale raději neměli vzdalovat z hotelů.

„V resortech na pobřeží Rudého moře, což znamená Dahab, Šarm as-Šajch, Hurghada, Marsa Alam, doporučujeme jim vůbec tyto resorty neopouštět, respektive zůstávat v rekreačních komplexech. Pokud by se chtěli projít na ulici, tak určitě vyhýbat se jakýmkoliv větším davům lidí, jakékoliv koncentraci uniforem nebo nějaké vojenské techniky a podobně. Protože nelze vyloučit, že může dojít k nějakým násilným incidentům,“ varuje Slanec.

„Problémy jsme v turistických letoviscích nezaznamenali vůbec žádné. Nikdo o nich vlastně ani nemluví. Jediný kontakt s tím problémem je jenom skrz televizi. Delegátka nás třeba upozornila, že bychom neměli vyhledávat centra měst,“ potvrzuje Jan Střelka z České Kamenice, který trávil dovolenou v Hurghadě.

První turisté už začali kvůli nepokojům rušit své dovolené včera. Podle cestovních kanceláří se ale jedná jen o malý počet klientů a zájem o zájezdy prý nějak zjevně neklesá. U rušení už zaplacených dovolených ale stále platí běžné smluvní podmínky.

Situaci může změnit jen ministerstvo zahraničí v případě, že označí Egypt za nebezpečný a vyzve turisty, aby do této země nejezdili. Do té doby je pouze na vstřícnosti cestovních kanceláří, jestli žádosti o storno zájezdu vyhoví a za jakých podmínek. Některé nabízejí výměnu za zájezd do jiné destinace.

Informace pro registrované

Turisté, kteří pro cestu do Egypta nevyužijí služeb cestovní kanceláře, by měli sledovat aktuální informace na stránkách ministerstva zahraničí.

„Doporučujeme, aby se přes webovou stránku ministerstva zahraničních věcí zaregistrovali v takzvaném systému DROZD, což je dobrovolná registrace občanů, kde ministerstvo, respektive naše ambasáda má potom k dispozici telefonní spojení, respektive mailové spojení na dotyčného. A v případě potřeby mu můžeme zaslat nějaké aktualizované informace,“ dodává.

Ambasáda v Káhiře už prostřednictvím SMS zpráv kontaktovala více než 40 zaregistrovaných českých občanů.

V Egyptě zasáhla policie proti stoupencům bývalého prezidenta Mursího | Foto: Reuters

„Tady v Alexandrii je to trochu lepší než v Káhiře. Bylo tady několik budov, které vyhořely, byla zapálena policejní stanice, bylo zapáleno hodně budov, které nějak souvisejí s úřady. Hodně se útočí na křesťany. Bylo vypáleno celkově po Egyptě hodně křesťanských kostelů, takže já osobně momentálně moc nevycházím ven,“ říká česká studentka Petra Kaplanová.

Kvůli situaci v Egyptě mimořádně zasedla také Rada bezpečnosti OSN. Vyzvala všechny strany zapojené v konfliktu ke klidu a maximální zdrženlivosti, problém je podle jejího názoru potřeba řešit smírně.

Muslimské bratrstvo svolává celostátní Pochod hněvu. Obětí protestů je už na 620

Číst článek

„Členové Rady bezpečnosti chtějí především vyjádřit lítost nad ztrátou životů. Je podle nás důležité, aby násilí v Egyptě skočilo a aby všechny strany konfliktu prokázaly maximální zdrženlivost,“ uvedla v prohlášení argentinská velvyslankyně Cristina Percevalová.

Muslimské bratrstvo přesto nehodlá ustoupit a na dnešek svolává celostátní protesty pod názvem Pochod hněvu. Do ulic by lidé měli vyjít po tradičních pátečních poledních modlitbách. Tamní vláda už demonstranty před protesty varovala a bezpečnostním jednotkám povolila v případě nutnosti použít ostré munice.

Lucie Husárová 1, Helena Berková, Ondřej Himmer, Marína Dvořáková, krw, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme